Hongkong potvrdil změnu volebního zákona. Komise pustí dál jen ‚patrioty‘, voliči vyberou méně zástupců

Hongkongský parlament ve čtvrtek schválil změnu volebního zákona, která zajistí, že tomuto poloautonomnímu čínskému území budou vládnout téměř výhradně politici věrní Pekingu. Změny se týkají zejména parlamentních voleb. Ty nadcházející jsou plánovány na 19. prosince.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Podle dosavadních pravidel polovinu ze 70 hongkongských poslanců volili přímo voliči, druhou polovinu jmenovaly profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu.

Na základě odsouhlasených změn bude nyní počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen na 90, z nichž voliči budou vybírat jen 20 a profesní a zájmové skupiny 30 míst.

Zbývajících 40 zastupitelů vybere volební výbor, který dosud nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu. Počet členů výboru, kteří jsou většinou věrni komunistické vládě v Pekingu, se zvýší z 1200 na 1500.

Jen ‚patrioti‘

Podle nového volebního zákona, který ve čtvrtek odsouhlasili hongkongští poslanci ve třetím čtení, bude dále zřízen nový orgán, který bude potenciální kandidáty na poslance prověřovat a vyloučí z voleb ty, kteří nejsou „patrioti“. Pokud se objeví u některého z kandidátů pochybnosti týkající se jeho minulosti, prověří ho národní bezpečnostní úřad.

Čína schválila změny ve volebním systému v Hongkongu. Lidé budou vybírat méně zástupců

Číst článek

Změnu volebního zákona schválil již v březnu na svém plenárním zasedání čínský parlament a nyní poměrem 40 hlasů ku dvěma prošla i hongkongským parlamentem. V něm v současnosti sedí téměř výhradně propekingští zákonodárci.

Opoziční poslanci minulý rok rezignovali na své funkce na protest proti vyloučení čtyř svých kolegů z parlamentu. Ti podle úřadů ohrožovali národní bezpečnost.

Parlamentní volby se měly v Hongkongu konat loni v září, byly ale odloženy s poukazem na pandemii nemoci covid-19.

Nový termín byl stanoven na 19. prosince. Volby nového správce Hongkongu by se měly konat 27. března 2022.

Hongkong pod Čínou

Hongkongský list South China Morning Post již dříve označil změny za „drakonické“. Agentura Reuters pak uvedla, že jde o největší změny v politickém systému Hongkongu od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Peking se při převzetí bývalé britské kolonie zavázal, že bude město po dobu 50 let spravovat podle principu jedna země, dva systémy. Ten měl Hongkongu oproti pevninské Číně zaručit určité svobody, které však Peking svými kroky v posledních letech omezuje.

Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme