‚Jsme unavení, je těžké vytrvat.‘ V Hongkongu opět vyrazily protestovat tisíce lidí, zasahovala policie

Hongkongská policie použila slzný plyn proti účastníkům dalšího pochodu pořádaného na podporu demokratických požadavků demonstrantů, kteří protestují od loňského červa. Akce je povolená a přišly na ni tisíce lidí. Z parku Victoria vyšla jenom první skupina, zbylí lidé se stále tísní v parku, informují místní média. Policisté už ale přesto zasáhli proti čelu průvodu, které se zformovalo k obraně a začalo na policisty házet zápalné bomby.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na povolenou akci do Victoria parku v Hongkongu přišly tisíce lidí. | Zdroj: Reuters

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky rozšířily na záruky demokracie a také vyšetření postupu policie proti demonstrujícím.

Násilí provázelo i silvestrovské oslavy, při nichž policisté použili kromě slzného plynu i pepřový sprej.

‚Nevzdávejte boj za demokracii ani v roce 2020.‘ V Hongkongu se schází lidé k silvestrovskému protestu

Číst článek

Jeden z organizátorů pochodu Eric Lai řekl, že doufá, že se dnešní manifestace obejde bez násilí. „Doufáme, že to bude poklidný protest a že jej policie spíš usnadní a nebude provokovat, nepoužije slzný plyn ani vodní děla,“ řekl Lai.

Na pepřový sprej ale došlo znovu u pobočky banky HSBC, kterou zdobí dvě sochy lvů a jednu z nich někdo pomaloval. U banky policie zatkla pět lidí kvůli vandalismu.

Policie oznámila, že se snaží zasahovat co nejšetrněji, a vyzvala lidi, aby se vyhnuli nelegálním aktivitám.

Jeden z účastníků dnešního pochodu student Tsoi řekl, že je těžké v protestech vytrvat. „Jsme velmi unavení. I když nepatřím k těm v první linii, jsem taky unaven,“ řekl. Podle jeho slov se k pěti hlavním požadavkům demonstrantů řadí i snaha vytvořit tlak na úřady a přinutit je řešit sociální problémy, jako je nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi jako Tsoi, tedy studenty, kteří brzo ukončí studium. Podle průzkumu zadaného agenturou Reuters protesty schvaluje 59 procent občanů Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme