Správkyně Hongkongu se v prohlášení omluvila demonstrantům, ti dál žádají její rezignaci

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se v neděli prostřednictvím vládního prohlášení omluvila za postup při prosazování extradičního zákona, který vyvolal masové protesty. Lidé ale podle hongkongských sdělovacích prostředků chtějí, aby se Lamová omluvila osobně. Podle některých omluva přichází příliš pozdě.

Hongkong (Aktualizováno: 16:20 16. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Lamová v prohlášení, které zveřejnil její úřad, sdělila, že „upřímně a pokorně přijímá kritiku, že věci napraví a bude sloužit veřejnosti“. Prohlášení bylo zveřejněno ve 20.30 místního času (14:30 SELČ), kdy byl v ulicích Hongkongu stále velký dav účastníků nedělního protestu.

Zákon, který se vláda snažila prosadit, měl umožnit vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu mimo jiné i do pevninské Číny. Občané Hongkongu kvůli tomu zahájili velké protesty z obav, že Peking zákon zneužije k pronásledování svých oponentů. Ve středu bylo při demonstraci zraněno 80 lidí.

Hongkong v reakci na masové protesty odložil schvalování zákona o vydávání osob do Číny

Číst článek

Lamová v sobotu oznámila, že schvalovací proces zákona pozastavuje na neurčito. Odpůrci se ale v neděli sešli k další masové akci, požadovali zrušení zákona a odstoupení Lamové. Podle organizátorů bylo v ulicích v neděli ještě víc lidí než minulou neděli, kdy se hovořilo až o milionové účasti.

V prohlášení se sděluje, že o minulých dvou nedělích přišlo svůj názor vyslovit mnoho lidí a že vláda chápe, že to je názor vycházející z lásky a obav o Hongkong.

„Správkyně naslouchá názoru, který se projevuje klidně a rozumně. Je ukázkou Hongkongu jako civilizované, svobodné, otevřené a pluralistické společnosti, která si váží vzájemného respektu, harmonie a rozdílnosti, a tomuto názoru naslouchá... Správkyně přiznává, že nedostatky v práci vlády vedly k nedorozumění a sporům, lidi zklamaly a zarmoutily. Správkyně se za to obyvatelům Hongkongu omlouvá a slibuje, že s upřímnějším a pokornějším přístupem přijme kritiku a zlepší službu veřejnosti,“ stojí v prohlášení.

Poslanec za Demokratickou stranu James To Kun-sun omluvu nepřijal. „Lamová ztratila důvěru, jak se chce s lidmi smířit?“ řekl podle serveru South China Morning Post.

Jeden z organizátorů nedělního protestu řekl, že by se Lamová měla přijít omluvit osobně. „Může přijít, dáme jí židli,“ řekl. Jimmy Sham Tsz-kit z organizace ochránců lidských práv se domnívá, že omluva Lamové nereaguje na to, co lidé chtějí, a to je stažení zákona ze stolu. „Hongkonžanům nejde o pouhou omluvu, neodpověděla na žádný z požadavků,“ řekl.

Učitel hudby Chau Chong si myslí, že omluva přišla příliš pozdě. „My ale bohužel víme, že i když odstoupí (Lamová), Peking si najde jinou loutku, která Hongkong povede,“ sdělil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme