Hongkongská univerzita chce odstranit Sochu hanby. Připomíná masakr na náměstí Nebeského klidu

Univerzita v Hongkongu nařídila odstranit sochu připomínající masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Socha s názvem Sloup hanby zobrazovala desítky na sobě navršených zkroucených a roztrhaných lidských těl. Nejstarší hongkongská univerzita uvedla, že o odstranění díla rozhodla po právních radách a po zhodnocení aktuálních rizik. Napsal o tom britský deník The Guardian.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmimetrová měděná socha byla hlavním místem vzpomínkové akce, která se konala 4. června | Foto: Katherine Cheng / SOPA Images | Zdroj: Reuters

Osmimetrová měděná socha byla hlavním místem vzpomínkové akce, která se konala 4. června. Měla uctít památku demonstrantů, kteří zahynuli během krvavého potlačení prodemokratického pochodu čínským vojskem, informuje britský deník The Guardian.

Hongkongská univerzita zaslala organizátorům události dopis, ve kterém žádají odstranění sochy do středečního večera.

Bývalý člen Hongkongské aliance (HKA) Richard Tsoi řekl, že rozhodnutí univerzity není rozumné a požádal ji o jeho přehodnocení.

„Jako prostor pro svobodu slova a svobodu akademickou, Hongkongská univerzita má společenskou zodpovědnost za udržení Sloupu hanby,“ prohlásil Tsoi.

Čína na svém pevninském území zakazuje připomínky krvavého potlačení prodemokratických demonstrantů před 32 lety. V Hongkongu si masakr obyvatelé každoročně připomínají. Úřady ale akce letos a loni zakázaly. Jako důvod uvedly epidemická opatření.

Peking převzal nad Hongkongem správu v roce 1997. Spravuje ho podle principu jedna země, dva systémy, který má městu zaručit demokratické zřízení. Čína ale ve městě svobodu postupně omezuje.

Jiří Klečka, pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme