Zájem o volby v Hongkongu byl mimořádný. Lidé ale podali přes 4000 stížností kvůli registracím

V Hongkongu se v 22.30 místního času (15.30 středoevropského času) uzavřely volební místnosti, v nichž v neděli voliči rozhodovali o obsazení místních rad. Přes sedmdesát procent křesel v místních radách dosud drží pročínsky orientovaní politici. Hlasování, které provázela rekordní voličská účast, se podle Reuters obešlo bez větších konfliktů. První výsledky se podle agentury dají očekávat před půlnocí místního času (17.00 středoevropského času).

Hongkong (Aktualizováno: 16:23 24. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu probíhají komunální volby. Před některými volebními místnostmi trpělivě čekají ve frontách, které mají sto i více metrů | Foto: Laurel Chor | Zdroj: Reuters

Ústřední volební komise bezprostředně po konci hlasování nezveřejnila čísla o volební účasti. O hodinu dříve (ve 21.30 místního času) ale oznámila, že svůj hlas odevzdalo už 69 procent ze 4,1 milionu registrovaných voličů. Tento údaj vysoce překračuje 47procentní účast ve stejných volbách před čtyřmi roky.

Rodiny s dětmi protestovaly v Hongkongu proti používání slzného plynu. Bojí se karcinogenních látek

Číst článek

Mimořádný zájem o volby potvrzoval během dne i zpravodaj Radiožurnálu na místě. Ten viděl, jak před některými volebními místnostmi trpělivě čekají ve frontách, které mají sto i více metrů.

Všechny politické strany jsou de facto rozděleny do dvou hlavních koalicí: pročínské, která prosazuje ještě větší závislost Hongkongu na Číně, a proti ní stojí blok demokratických stran, které jsou směrem k Číně mnohem opatrnější a řada z nich přímo sympatizuje s požadavky demonstrantů v ulicích.

Zvolení kandidáti nebudou mít nijak veliké pravomoci. Celá volební neděle je jedno velké referendum o tom, jestli s demonstranty sympatizují i ti, kteří nechodí protestovat do ulic, které policie nenahání po městě a kterých je v podstatě většina.

Přes 4000 stížností

Peking čeká na výsledky velmi netrpělivě, protože to mnohé napoví. Napoví to o tom, jakou strategii v Hongkongu zvolí a kam se bude ubírat politická kariéra správkyně města Carrie Lamové.

Otázky a odpovědi k chaosem zmítanému Hongkongu. ‚Situace se může vrátit do stavu válečné zóny,‘ říká expert

Číst článek

Volby proběhly klidně. Volební komise ale přijala přes 4000 stížností. Týkaly se hlavně toho, že lidé mají podezření, že se na jejich domácí adresu zaregistrovali úplně cizí lidé. Pokud by to byla pravda, tak existuje i obava, aby tihle neznámí také neodvolili, což by bylo protizákonné.

Volební komise zarezervovala všechny volební místnosti na celý příští týden, a to proto, kdyby vláda z jakéhokoliv důvodu volby odložila, aby se během toho týdne ještě mohly opakovat.

Úřady varovaly voliče, ať nepřicházejí v černém oblečení a netvoří velké skupiny, aby je policie nepovažovala za demonstranty a nemusela zasáhnout. Před každou z více než šesti set volebních místností hlídkuje policie.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme