‚Vězeňské mříže nezastaví náš aktivismus.‘ Aktivista Wong z Hongkongu chce před soudem přiznat vinu

Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong v pondělí uvedl, že se hodlá přiznat k organizaci protivládní demonstrace před policejním ústředím v Hongkongu v loňském roce. Kromě Wonga mají v pondělí před soud předstoupit také aktivisté Ivan Lam a Agnes Chowová, informovala agentura AP.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodemokratičtí aktivisté Joshua Wong (vpravo), Ivan Lam (uprostřed) a Agnes Chowová přijíždějí k soudu v Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Wong před zahájením pondělního soudního jednání prohlásil, že on a Lam se chystají přiznat vinu v případu, v němž čelí obvinění z organizace nezákonného protestu před policejním ústředím ve čtvrti Wan Chai loni v červnu, z účasti na demonstraci a z podněcování dalších lidí.

Hongkong z parlamentu vyloučil čtyři demokratické poslance. 19 zákonodárců kvůli tomu podalo demisi

Číst článek

Oba aktivisté se tak rozhodli po poradě se svými právníky. Chowová vinu přiznala již dříve.

Wong uvedl, že by ho nepřekvapilo, kdyby byl hned v pondělí vzat do vazby. Za nezákonné shromažďování hrozí v Hongkongu až pětiletý test vězení. „Domnívám se ale, že vězeňské mříže ani zákazy voleb nezastaví náš aktivismus,“ zdůraznil Wong.

Chowová podotkla, že pokud v pondělí skončí za mřížemi, bude to poprvé v životě, co se ocitne ve vězení. „Ačkoli jsem na to duševně připravená, pořád se trochu bojím,“ prohlásila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme