Hongkongští protestanti chtějí připomenout dobu, kdy se lidé o vše dělili

Demonstrace proti sociální nerovnosti a korupci pokračují ve více než 70 městech světa. Ve většině Číny, kde je sdružování na veřejnosti zakázané, se ale o celosvětovém hnutí často ani neví. Výjimkou je bohaté finanční centrum Hongkong. Tam už od září skupina mladých aktivistů okupuje střed města. Proto také své hnutí nazvala Occupy Central.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestanti z hnutí Occupy Central v Hongkongu si vaří oběd

Protestanti z hnutí Occupy Central v Hongkongu si vaří oběd | Zdroj: Reuters

Protesty proti kapitalismu, velkým nadnárodním korporacím, korupci a sociální nerovnosti trvají už tři měsíce. Lidé pravidelně o víkendu zaplňují centrum města a diskutují.

U jedné z nejznámějších hongkongských budov, banky HSBC, pak žije permanentně komunita asi 20 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Kateřina Procházková přibližuje hnutí Occupy Central

Na dnešek skupina kromě pravidelných protestů připravila i netradiční akci – od tří hodin je možno v centru města věnovat jakoukoliv zbytečnou věc lidem, kteří o ni budou mít zájem.

Dárkový bazar je podle organizátorů postaven na starých tradicích, kdy lidé společně žili, lovili a dělili se o věci.

Hongkongští demonstranti zastávají většinou stejný názor jako aktivisté v jiných světových městech, kde akce Okupujte trvají. Kritizují současný politický systém, velké korporace navázané na vládu a chtějí změnit politický a sociální systém.

ČTĚTE TAKÉ: Na protest proti bankám obklíčil Reichstag lidský řetěz

Jak říkají, nechtějí být jen anonymní součástí systému, ale lidskými bytostmi. V Hongkongu je nadšení mladých o to intenzivnější, že žijí ve finančním centru, kde nadnárodní společnosti opravdu město ovládají, a v čínské kultuře, kde peníze hrají jednu z nejdůležitějších rolí.

Někteří obyvatelé města aktivisty podporují a finančně jim pomáhají, většinou ale demonstranty spíše odsuzují kvůli nicnedělání. Aktivisté přitom často normálně pracují.

Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme