Po dlouhé době poklidný protest. V Hongkongu vyrazili do ulic senioři a středoškoláci

Několik stovek středoškoláků a penzistů v sobotu uspořádalo společný pokojný protest v centru Hongkongu. Demonstranti se při setkání zavázali, že vytrvají v těchto akcích, které vypukly už téměř před půl rokem. Situace ve městě se v posledních týdnech zklidnila, na neděli a pondělí jsou však plánovány další demonstrace a stávka.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek středoškoláků a penzistů uspořádalo společný pokojný protest v centru Hongkongu | Zdroj: Reuters

Agentura AP píše o zajímavém kontrastu při sobotním shromáždění. Sešlo se několik stovek starších a převážně prošedivělých lidí, kteří postávali vedle černě oděných mladých demonstrantů, z nichž někteří měli obličeje zahalené maskami. Všichni přitom pokojně naslouchali prodemokratickým řečníkům, kteří se vyslovovali například proti příliš tvrdému postupu policie vůči demonstrantům.

Speciální policejní tým v Hongkongu prohledává univerzitní kampus. Pátrá po zbraních a mapuje škody

Číst článek

„Viděla jsem tolik policejní brutality a nezákonných zatčení. Tohle není ten Hongkong, který znám. Přišla jsem dnes, protože chci, aby vláda věděla, že nejsme spokojeni s tím, co provedli naší generaci,“ řekla agentuře Reuters 71letá demonstrantka.

„Jsme stále ve velmi rané fázi revoluce,“ prohlásila 26letá maskovaná účastnice protestu. „Lidé jsou psychicky i fyzicky unavení, takže čekáme na správný moment pro protiútok,“ dodala s odkazem na relativní klid ve městě v posledních dnech.

Uklidnění po volbách

Situace v Hongkongu se zklidnila po místních volbách z minulého týdne, v nichž zvítězili kandidáti blízcí prodemokratickému protestnímu hnutí. Ke zmírnění protestů přispělo podle Reuters také to, že Spojené státy přijaly před několika dny zvláštní zákon o Hongkongu, který demonstranty podpořil.

Volby v Hongkongu skončily drtivým vítězstvím prodemokratických sil. Získaly 390 z 452 křesel

Číst článek

Hongkongský vládní tajemník Matthew Cheung novinářům řekl, že vláda uvažuje o ustavení nezávislé komise, která by zhodnotila postup úřadů při zvládání nynější krize. „Hledáme vhodné kandidáty a začali jsme s přípravnými pracemi. Doufáme, že brzy učiníme nějaký pokrok,“ uvedl Cheung.

Nezávislé vyšetření policejních zásahů je jedním ze základních požadavků protestního hnutí, ve které se přeměnily demonstrace proti dnes už zrušenému návrhu zákona o vydávání zatčených osob z Hongkongu do pevninské Číny. Podle některých kritiků na sociálních médiích však komise navrhovaná vládou představy demonstrantů nenaplní.

K nestrannému a nezávislému prošetření policejního postupu v sobotu vyzvala v hongkongském listu South China Morning Post také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Je to podle ní nutným předpokladem vyřešení krize v zemi.

V neděli demonstranti plánují několik protestů například proti přílišnému používání slzného plynu policií či „pochod vděčnosti“ před americkým konzulátem. Na pondělí je svolána stávka, při níž chtějí demonstranti zablokovat veřejnou dopravu ve městě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme