Horká linka mezi Washingtonem a Pekingem? Biden chce zlepšit a urychlit komunikaci s Čínou

Administrativa prezidenta Joea Bidena zvažuje zřízení horké telefonní linky mezi americkou a čínskou vládou. Nápad je inspirovaný horkou linkou, která fungovala v dobách studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Za cíl měla usnadnit komunikaci mezi oběma velmocemi a zabránit tak potenciální jaderné válce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden a Si Ťin-pching | Zdroj: Reuters

Současná americká administrativa chce vytvořením linky urychlit komunikaci mezi prezidentem Joem Bidenem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, případně jejich týmy. 

Biden vyzval v telefonátu Putina, aby zasáhl proti hackerům v Rusku. Útočí na firmy v USA

Číst článek

Linka by byla šifrovaná, nejvyšší představitelé zemí by spolu mohli například sdílet naléhavé informace o vojenských pohybech nebo varovné zprávy o kybernetických útocích. 

Podle serveru americké televize CNN je ale projekt stále v rané fázi.

Hluchá linka

Nad horkou linkou mezi Washingtonem a Pekingem se přemýšlelo už v době vlády prezidenta Baracka Obamy.

Poslední roky navíc znovu připomněly, jak neefektivní komunikace mezi Čínou a Spojenými státy je. Podle Američanů bylo například loni náročné získat od čínských úřadů odpovědi na otázky týkající se koronaviru.

Momentálně není jasné, zda by Číňané vůbec s používáním zařízení souhlasili. 

Pro zajímavost: podobnou horkou linku s nejvyšším velením Číny má už několik let k dispozici americké ministerstvo obrany. Ta je určena čistě pro vojenské záležitosti. Američané se ji již několikrát snažili použít. „Pokaždé ale telefon jenom několik hodin vyzváněl,“ popsal Kurt Campbell, koordinátor pro Indii a pacifické záležitosti v Národní bezpečnostní radě.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme