Horké léto v Evropě: v Itálii vysychají jezera, do Německa dorazily bouřky

Sucho a vysoké teploty komplikují život skoro v celé Evropě. Na severu Itálie klesají hladiny jezer. Hrozí, že tamní úřady odstaví zavlažovací systémy. Ve Velké Británii přišla po vedru vlna silných bouřek. Podobně je na tom i část Německa. Vysoké teploty trápí i Poláky. Státní rozvodné sítě oznámily omezení dodávek pro velké odběratele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekreanti na Baltu

Rekreanti na Baltu | Zdroj: ČTK

„Měli bychom všichni trochu šetřit energií. Hlavně mezi 10. a 15. hodinou,“ vyzývá Poláky premiérka Ewa Kopaczová.

Energetický systém je přetížený a riziko havárie je nejvyšší za posledních třicet let. Na vině jsou zvýšené energetické nároky na chlazení a také nízký stav vody v polských řekách a nádržích. Omezení se týká asi 1600 podniků.

Úřady varují také před zvýšeným nebezpečím lesních požárů.

Itálie se potýká s nedostatkem vody. Na severu země rapidně klesají hladiny velkých jezer. Voda tam ubývá denně o celé centimetry. Italské úřady už proto zvažují, že zakážou zavlažování polí jezerní vodou, která je pro tamní zemědělství zásadní.

Německo naproti tomu zasáhly prudké bouřky s přívalovými lijáky. Nejsilnější bouře byly ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V okolí Stuttgartu museli na desítkách míst zasahovat hasiči. Blesky totiž způsobovaly požáry.

Meteorologové opět varují před požáry a vysokými teplotami v Česku

Číst článek

Třeba v Ravensburgu déšť ochromil kanalizační systém a ze zatopených ulic voda natekla do sklepů. Na několik hodin ve městě také vypadla elektřina.

Telefonní síť hlásila výpadky a problémy měla i železnice. Například ve Frankfurtu nad Mohanem několik hodin vůbec nefungovala. A to proto, že na mostě přes Mohan vysoké teploty zdeformovaly koleje.

Přeháňky se Německu zřejmě nevyhnou ani v dalších dnech. A podobná předpověď čeká i Velkou Británii. Tamní meteorologové už vydali varování před silnými bouřkami.

Vít Pohanka, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme