Horko, rudý prach a tvrdá práce, to je všední den českých vojáků v Mali

Dusivé horko, všudypřítomný rudý prach a náročná práce daleko od domova. Tak vypadá všední den českých vojáků na výcvikové misi Evropské unie v západoafrickém Mali. Napilno mají i instruktoři, kteří školí malijské vojáky. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) po návštěvě velitelství v Bamaku řekl, že počet českých vojáků v Mali se v možná budoucnu zdvojnásobí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Mali | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že mám největší problémy ztotožnit se s jejich mentalitou. Protože jsme zvyklí na nějakou evropskou. Jako instruktor vím, jaké to je cvičit naše vojáky, tady se musíme přizpůsobit tomu malijskému stylu výuky,“ popisuje velitel instruktorského týmu Alexandr Martynov.

„Musíme s nimi komunikovat pomalu, musíme to víckrát opakovat. Vysvětlení, ukázka a pak jejich dril. Nejvíc na ně funguje škola hrou,“ dodává Martynov, který momentálně působí ve školicím středisku v malijském Koulikoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výcviková mise EU bude v Mali pokračovat až do roku 2018. V jejím rámci v zemi působí i čeští vojáci. Natáčela s nimi Eva Rajlichová

Jeho dvojče Nikolaj, také profesionální voják, před devíti lety zemřel při plnění úkolu na misi v Afghánistánu. Alexandr se snaží černé myšlenky nepřivolávat.

„Třeba když řídíte auto a někdo známý se v autě zabije, neznamená to, že nebudete řídit dál,“ vysvětluje. Strach ale přiznává. „Každý má strach. Ale je na takové úrovni, že nesmí toho člověka omezovat,“ říká.

Školení v Koulikoru trvá devět až dvanáct týdnů a disciplína se podle Alexandra musí dodržovat. „Armáda je ta složka, kde se musí poslouchat. A bez disciplíny by to bylo jako ve Švejkovi,“ směje se.

Vyškolení malijští vojáci pak pomáhají i na nebezpečném severu země v boji s islámskými radikály.

„Možná je průhledem za mnou vidět, že je tady docela dobrá nálada. Měli jsme tady setkání s našimi vojáky a je vidět, že je tady i legrace. A to může být tehdy, když má člověk za sebou dobře odvedenou práci,“ říká ministr obrany za hnutí ANO Martin Stropnický.

Češi působí momentálně v Mali ve dvou mezinárodních misích, ministerstvo obrany by chtělo jejich počet ještě rozšířit o mobilní zdravotnický tým.

„Budu to konzultovat s náčelníkem generálního štábu panem generálem Bečvářem. Potřebují spíš menší mobilní jednotku na oblast severně od Bamaku. Je velmi dobře možné, že by to mohla být nějaká zdravotní jednotka. Taková, která pracuje skutečně v prvním sledu, která zajišťuje poraněného, poskytuje první pomoc přímo v poli," řekl Stropnický.

Armáda ČR - zahraniční mise | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme