Horní Rakousko vede tichou válku proti českým atomovým plánům

Obyvatelé Horního Rakouska jsou příjemní lidé, a svoje české sousedy mají v zásadě rádi. Až do chvíle než se hovor stočí na čtyři písmena - ATOM, případně na písmen sedm - TEMELÍN. Pak se v hornorakouské mysli cosi zablokuje. Není to náhoda. Z téhle spolkové země vychází už desítky let odpor proti atomové energii. A nejbližší česká jaderná elektrárna je jasný terč. Hornorakušané si tak pochopitelně nemohli nevšimnout, že nová energetická koncepce Česka počítá i do budoucna napevno s jadernou energií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Alena Vykydalová

V centru Lince postává skupinka protiatomových aktivistů. Jejich šediny ukazují, že se tomhle tématu věnují už pěknou řádku let. Hlavně mluvčí protiatomového výboru Manfred Doppler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera z Horního Rakouska

„Veřejnost je stále silně naladěná proti atomové energii. Bohužel nedokážeme sílu veřejných protestů udržet po desítky let na stejně vysoké úrovni,“ vzpomíná Doppler na nedávné časy, kdy česko rakouské hraniční přechody blokovali rakouští sedláci se svými traktory.

Dnes vypadají aktivisté trochu přežitě. Ostatně i v kancelářích hornorakouské vlády se už na blokády pohlíží s despektem.

„Už bych to neopakoval,“ přiznává hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. „Blokády k ničemu nevedou. Je potřeba najít celoevropské řešení.“

Anschober dlouho tlačí na rakouskou spolkovou vládu ve Vídni, aby víc kritizovala Česko za jeho atomové plány a vysvětluje, proč se odklon od atomu vyplatí i ekonomicky:

„Tady v Horním Rakousku už pokrýváme 86 procent své energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 by všechna naše energie měla být takříkajíc zelená. Díky tomu jsme vytvořili skoro 36 tisíc pracovních míst a další přibudou.“

Jaderná elektrárna Temelín, chladící věže. | Foto: Filip Jandourek

Rudi Anschober například prosazuje větší využití elektrických jízdních kol. Ta by musel někdo vyrábět a opravovat, o pracovní místa by proto nebyla nouze. Elektrické bicykly by navíc samozřejmě poháněla elektřina z obnovitelných zdrojů.

Zní to působivě, a trochu zázračně, sedíme jen pár kilometrů od obrovských lineckých oceláren. Linec je už od druhé světové války průmyslovým srdcem Rakouska. Přesto se právě tady daří zeleným nápadům.

Česko jde proti proudu

Zemský radní Anschober už dávno odložil pomyslné vidle rozezlených sedláků na česko-rakouských hranicích. Za bezjadernou Evropu teď bojuje v kravatě, bez silných výrazů, ale pořád stejně intenzivně.

„V Česku se v posledních letech masivně začaly používat fotovoltaické elektrárny, v tom jste třeba nás Rakušany o hodně předběhli. Jinak se ale česká energetická politika vrací o desítky let zpátky. Celá Evropa se zbavuje jádra, jenže vy jdete proti proudu.“

Zatímco v posledních letech většinou hornorakouské protiatomové stížnosti na Česko vybalancovala spolková vídeňská vláda, havárie v japonské Fukušimě změnila silové poměry. A z Vídně i z Lince se teď nahlas ozývá prakticky totéž. Budoucnost nepatří jádru. A našim českým sousedům to budeme neustále připomínat.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme