Horní Rakousy chystají kampaň proti dostavbě Temelína

Záměr elektrárenské společnosti ČEZ dostavět další dva reaktory jaderné elektrárny Temelín vzbudil tradičně největší ohlas na rakouské straně. Protestují proti němu tamní Zelení a spolková země Horní Rakousy. Ta chystá proti dostavbě Temelína internetovou kampaň.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

Zástupci spolkové země Horní Rakousy dnes představili své hlavní výhrady k projektu dostavby Temelína na tiskové konferenci, které se zúčastnil zemský rada Rudi Anschober a hornorakouský pověřenec pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhradách spolkové země Horní Rakousy hovořil ve Světě o druhé pověřenec pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec

Kritizovali hlavně dokumentaci EIA o vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Podle studie dostavba přírodu nenaruší.

Pavlovec ale tvrdí, že české řízení porušuje ale právo Evropské unie. „Probíhá podle zákona, která byl evropským soudem klasifikován jako nacházející se v rozporu s evropským právem,“ uvedl hornorakouský pověřenec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radko Pavlovec byl také hostem pořadu Stalo se dnes.

Proces označil za frašku. „Dá se říci, že je to podvod na veřejnosti. Občané se mají účastnit, mají odevzdávat stanoviska a ve skutečnosti nemají žádnou možnost výsledek procesu ovlivnit,“ podotkl Pavlovec.

V pětisetstránkové zprávě podle něj chybí zejména zdůvodnění potřebnosti dalších bloků. Pavlovec míní, že vzhledem k velkému množství vyvážené energie nejsou nutné k pokrytí české spotřeby. Dále připomněl nevyřešenou problematiku konečné likvidace jaderných odpadů a chybějící údaje o reaktorech, které mají být v Temelíně použity.

Kampaň chce dosáhnout přezkoumání studie soudem

Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, i rakouští Zelení požadují, aby spolková vláda na chystanou výstavbu dalších dvou bloků Temelína ostře reagovala a zajistila práva účastníků řízení z Rakouska v souladu s evropským právem.

Dalším krokem je podle Pavlovce internetová kampaň, kterou Horní Rakousy spustí v příštích dnech. Spolková země ji chce spojit s vyjadřováním námitek, které mohou Rakušané od tohoto čtvrtka po 30 dnů proti české studii o vlivu dvou chystaných temelínských bloků na životní prostředí podávat.

„Občan, který se této akce zúčastní, podává současně i stížnost na porušení evropského práva a obrací se tím přímo na Evropskou komisi. My doufáme, že se řada občanů tohoto zúčastní, a v další fázi podnikneme všechny právní kroky, abychom došlo k přezkoumání stanoviska EIA nezávislým soudem,“ doplnil Pavlovec.

Představitelé českého ministerstva životního prostředí už dříve uvedli, že český zákon a postup EIA přezkoumání soudem umožňuje.

Markéta Bartošová, Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme