‚Všichni jsme vyčerpaní.‘ Čínští horníci, uvízlí ve zlatém dole, o sobě dali po týdnu vědět

Čínští horníci, které výbuch uvěznil již déle než týden pod zemí, dokázali zaslat zprávu záchranářům. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Neštěstí se odehrálo 10. ledna ve zlatém dolu v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranářům se ale tento týden podařilo zaslechnout údery do potrubí, kterými horníci dávali najevo, že jsou stále naživu.

Po zřícení dolu v Kongu zahynulo nejméně 39 horníků. Na těžbě pracovali ilegálně

Číst článek

Horníci poté dokázali poslat záchranářům zprávu, naznačující, že nejméně 12 z 22 pohřešovaných je stále naživu.

„Všichni jsme vyčerpaní. Naléhavě potřebujeme léky na žaludeční potíže, léky proti bolesti a proti horečce, náplasti a obvazy. Tři lidé mají také vysoký krevní tlak," uvádí se ve zprávě. Autor ručně napsané zprávy také upozornil, že horníky, z nichž čtyři jsou těžce zranění, ohrožuje v podzemí velké množství vody.

„Nevíme o osudu dalších deseti lidí,“ napsal. „Dokud záchranné práce budou pokračovat, budeme mít naději. Děkujeme!“ dodal.

Čínská televize odvysílala záběry záchranářů, jak spouštějí do podzemí jídlo zavěšené na kabelu, než lano vytáhli i se vzkazem od horníků.

Neštěstí v čínských dolech bývají častá, protože mnohdy zde nebývají vymáhány bezpečnostní předpisy. Minulý měsíc v uhelném dole na jihozápadě Číny přišlo o život 23 horníků, dodala AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme