VIDEO: ‚Nejtvrdší forma stávky.‘ Zhruba 200 polských horníků v podzemí protestuje proti uzavírání dolů

Horníci z několika polských dolů pokračují ve stávce proti uzavření šachet. Po dobu stávky zůstávají v podzemí a jejich odbory vyzývají vládu k urychlenému jednání o budoucnosti uhelných dolů.

Katovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest horníků začal v pondělí ve dvou slezských dolech společnosti PGG – Wujek a Halemba. Postupně se přidali horníci v dalších čtyřech dolech.

Na Slovensku a v Polsku se zhoršuje epidemiologická situace. Obě země hlásí denní rekordy

Číst článek

Stávka je reakcí na zpřísňující se klimatickou politiku Polska a s ní související jednání o uzavírání dolů v zemi. V nich by se mohlo přestat těžit v příštích dvanácti letech.

„Dosavadní rozhovory s vládou v rámci energetické a klimatické politiky nepřinesly žádné výsledky,“ řekl Radiu Szczecin vedoucí slezské Solidarity Dominik Kolorz.

Šéf hornických odborů ve Slezsku Dominik Kolorz upozornil, že protest pod zemí je nejtvrdší variantou stávky – s ohledem na těžké podmínky, které v hlubinách panují. Z dolů nevyfáralo podle různých zdrojů 180 až 230 horníků.

Náměstek ministra státních aktiv Artur Soboń řekl, že je možné se dohodnout, ale nejdříve je nutné poradit se s odborníky. Protesty mají přesto v tomto týdnu pokračovat.

PGG je největší společností zabývající se těžbou černého uhlí v Evropské unii. V roce 2019 vytěžila přibližně 29,5 milionu tun.

Martin Dorazín, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme