Hornolužické velikonoční jízdy přilákaly tisíce turistů

Koňské velikonoční jízdy v regionu Horní Lužice patří k nejkrásnějším tradicím. I když většina Němců dnes Velikonoce přestává vnímat jako církevní svátek, náboženská procesí přilákají každoročně tisíce turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hornolužická velikonoční jízda | Foto: Klára Stejskalová

Od kostela Liebfrauenkirche v centru Budyšína vyrážejí muži oblečení v černých fracích, holinkách a cylindrech na koních zvěstovat zprávu o Kristově zmrtvýchvstání. V čele procesí nesou korouhev, sošku Krista a kříž. Ty předtím požehnal lužickosrbský farář. Muži zpívají, odříkávají modlitby v lužickosrbštině.

„Myslím, že dnes se vydalo na cestu na 1600 velikonočních jezdců, jedou do Radeboru do vedlejší farnosti předat zprávu o Kristově zmrtvýchvstání,“ říká mladá lužická Srbka, také oblečená v tradičním kroji.

Koně jsou krásně vyzdobení, mají vyčesané hřívy, ozdobné členky, pod ocasem mají uvázanou velkou mašli. Jízdy mají více než pětisetletou tradici, dříve bylo jejich cílem ochránit mladou setbu, později se změnily na náboženská procesí, dnes jsou vítanou turistickou atrakcí.

Mezi tisícovkami diváků sledujících velikonoční jízdu je často slyšet i čeština.


Zvětšit mapu

Klára Stejskalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme