Hornorakouský hejtman kritizuje informace Prahy

Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer dnes poukázal na to, že česká strana neinformovala o technickém problému ve zkušebním provozu jaderné elektrárny Temelín, o kterém psal páteční list Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Kdyby český deník tuto závadu neodhalil, my v Horních Rakousích bychom se o ní vůbec nedozvěděli," řekl Pühringer. "Tato porucha znovu ukazuje, jaké bezpečnostní riziko představuje jaderná elektrárna Temelín. Svědčí také o tom, že český Státní úřad pro jadernou bezpečnost rozhodně neplní svou kontrolní a informační povinnost." V tomto konkrétním případě měla být o technických problémech informována hornorakouská centrála registrující podobné problémy. To se nestalo, řekl Pühringer a odmítl tvrzení české strany, že stoprocentně dodržuje informační povinnost vyplývající z dohod mezi ČR a Rakouskem.

Proti Temelínu se dnes vyslovilo i vedení hornorakouské sociální demokracie. Šéf její zemské organizace Erich Haider řekl, že páteční problémy Temelína jsou alarmujícím signálem toho, že testy před zkušebním provozem byly provedeny nedbale. Elektrárnu je třeba podle Haidera zastavit, protože představuje velké nebezpečí pro Rakousko i pro celou Evropu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme