‚Jdeme dolů!‘ Počasí se zlepšilo, uvízlí čeští horolezci v Himaláji se vrací ze sedmitisícovky Baruntse

Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh jsou od úterý uvězněni pod vrcholem himálajské sedmitisícovky Baruntse. Při sestupu po dosažení vrcholu 7129 metrů vysoké hory dvojici zastihlo špatné počasí, čtyři noci tak museli ve sněhové vánici a mlze čekat na zlepšení.

Káthmandú Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Opět šílená, promrzlá noc s uragánem, ale ráno bezvětří a slunce! Jdeme dolů, jdeme doluuuu, jdeme doluuuu.“ Tak zní nový vzkaz, který prostřednictvím satelitního telefonu zanechal na facebooku jeden z horolezců Marek Holeček. 

Horolezci byli pod vrcholem sedmitisícovky Barunts uvězněni od úterý. V pátek večer se objevil na Holečkově facebooku status, že jsou horolezci zatím v pořádku a doufají ve zlepšení počasí další den. Předpověď, která hlásila zlepšení podmínek pro sestup, se vyplnila a oba horolezci se vrací do základního tábora. 

Mrazivé noci jim komplikovaly i mokré věci. Holečkova partnerka Klára Janíková řekla například serveru Lidovky.cz, že v nadmořské výšce, kde oba Češi uvízli, je pocitová teplota minus 40 stupňů.

V říjnu 2013 zmizeli ve sněhové vánici při pokusu o výstup na Baruntse jiní dva čeští horolezci Jakub Vaněk a Petr Machold. V nadmořské výšce kolem 6500 metrů se ztratili z čtyřčlenné výpravy, následné pátrání po nich bylo bezvýsledné.

bac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme