Vrtulník pákistánské armády zachránil dva české horolezce. Před pěti dny uvízli na hoře Rakapoši

Vrtulník pákistánské armády ve středu ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši. Zprávu Radiožurnálu potvrdila Natálie Malenová, partnerka Jakuba Vlčka. Trojice, která před pěti dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů, je nyní v pořádku ve městě Gilgit. Na twitteru to uvedly místní úřady.

Islámábád (Aktualizováno: 8:12 15. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojice horolezců už by měla být v bezpečí. Partnerku Jakuba Vlčka Natálii Malenovou o tom informoval bratr pákistánského horolezce Wajida Nagriho.

„Jsem teď pořád na telefonu, všem to píšu. Mám jedinou zprávu od jeho staršího bratra, že všechny tři zachránili. Psal mi to hned ráno. Víc informací bohužel nemám – v jakém jsou zdravotním stavu a podobně. Doufám, že se ozvou. Až budou mít telefon, signál, tak dají vědět,“ řekla Radiožurnálu.

„Čekám na základní vyšetření po příjezdu. Jsme v pohodě,“ řekl Vlček.

Ještě ráno se přitom všichni tři nacházeli v nadmořské výšce 6350 metrů, kam se jim v úterý podařilo sestoupit.

Čeští horolezci, kteří uvázli na Rakapoši, zahájili sestup. Záchranáři je zkusí vyzvednout ve středu

Číst článek

Dosavadní snahy o záchranu komplikovala příliš velká výška, a hlavně nevhodný terén pro přistání. V úterý třem alpinistům alespoň vrtulník dopravil lana, vodu, potraviny a léky.

Horolezci minulý týden úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši v pátek, poté začali sestupovat do tábora. Později ale poslali SMS svým blízkým, že se dostali do obtíží.

Díky satelitním telefonům byli však i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady. V minulých dnech pátraly po horolezcích vrtulníky a v pondělí se záchranářům podařilo skupinu lokalizovat.

Pákistánský list Dawn v pondělí napsal, že zatímco Pákistánec Nagrí je v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě, kde výprava tábořila, bylo přibližně minus 30 stupňů Celsia.

Hora Rakapoši v Pákistánu měří 7788 metrů | Foto: Teseum | Zdroj: Flickr | CC BY-NC 2.0,©

Podle ministra turismu regionální vlády Rádži Násira Aliho Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.

Je to špatné, mohou sestoupit po ostří hřebenu, ale hrozí laviny, říká Holeček o situaci uvázlých Čechů

Číst článek

Jejich záchrana na twitteru ihned vzbudila ohlasy. Hlavně pákistánští novináři a horolezci oslavují svého krajana Wajida Nagrího, který je nejen teprve druhým Pákistáncem, který zdolal horu Rakapoši. Hrál ale také podle místních významnou roli při záchraně Čechů.

Děkují ale i členům vojenské záchranné operace a civilnímu a technickému záchrannému týmu. Na facebooku se na stránkách Jakuba Vlčka objevují velké gratulace a také úlevné komentáře, že vše dobře dopadlo.   

Kateřina Havlíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme