Seehofer jako předseda bavorské CSU skončí, píše Die Zeit. ‚Tučná kachna,‘ reaguje politik

Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer odejde podle německého magazínu Die Zeit z čela strany. Ministrem vnitra chce ale zůstat. Seehofer byl kvůli špatným volebním výsledkům CSU pod narůstajícím tlakem. Informace týdeníku Die Zeit, který se odvolává na Seehoferovi blízké politiky, zatím oficiálně nikdo nepotvrdil. Devětašedesátiletý politik sám je dokonce pro list Die Welt označil za tučnou kachnu.

Berlín (Aktualizováno: 21:43 7. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr vnitra Horst Seehofer | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

O možném odchodu Horsta Seehofera z čela bavorské Křesťanskosociální unie informoval německý magazín Die Zeit. Sám Seehofer pak informaci pro německý deník Die Welt vyvrátil. Jeho mluvčí předtím prohlásil, že devětašedesátiletý politik se ještě zcela nerozhodl.

Pokud se informace týdeníku nakonec potvrdí, učiní Seehofer prakticky stejný krok jako o pět let mladší Angela Merkelová, která končí jako šéfka sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale zůstává kancléřkou.

Merkelová chce po roce 2021 odejít z politiky. ‚Je čas začít novou kapitolu,‘ řekla

Číst článek

Také důvody obou politiků jsou velmi podobné. Konzervativní unie CDU/CSU loni propadla ve spolkových volbách, když se ziskem 32,9 procenta hlasů dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949. Seehofer se musel kvůli tomu letos na jaře vzdát funkce bavorského premiéra.

Ještě více dlouhodobému kritikovi migrační politiky německé kancléřky přitížil výsledek CSU v Bavorsku, tedy jediné ze 16 spolkových zemí, kde tato strana působí. Dlouhodobě nejsilnější bavorská strana tam v polovině října obdržela 37,2 procenta hlasů, což je nejméně za téměř 70 let. Ze stavu CSU přitom právě Seehofera vinily dvě třetiny Bavorů.

Proto se o odchodu muže, který letos výrazně přispěl i k dvojici krizí ve velké koalici CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), v posledních týdnech mluvilo stále častěji. On sám se k možným personálním změnám ve straně chtěl vyjádřit začátkem příštího týdne.

Podle Die Zeit mu rozhodování ulehčila i Merkelová. Za žádnou cenu totiž nechtěl skončit před ní a zároveň krok šéfky CDU, která stranu vedla 18 let, ukázal, jak podobné rozhodnutí může stranu oživit, čímž se znovu vystupňoval tlak na něj samotného.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme