Belgie našla využití pro prázdné hotely v metropoli. Ubytovala v nich bezdomovce a migranty

V Bruselu našla v hotelech dočasné útočiště tisícovka migrantů a dalších lidí bez domova. Regionální vláda belgické metropole tak chce předcházet šíření koronaviru. Ubytovací zařízení jsou teď jinak prázdná.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do programu se celkem zapojilo deset hotelů a hostelů, ve kterých dočasné útočiště našlo skoro tisíc lidí

Zavřené hotely v Bruselu poskytly útočiště bezdomovcům a migrantům v době pandemie | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

V jednom z hostelů na okraji historického centra Bruselu si prohlížím místnost s dlouhým barem a stolečky, kde ještě nedávno každé ráno snídali ubytovaní hosté. Teď se z ní stala na půl prádelna a na půl sklad. Vedle u recepce si několik lidí nabíjí si telefony, skupinka dalších se sluní venku u barelu s vodou.

Koronavirus zasáhl domovy pro seniory v Belgii. ‚Trpí i nenakažení pacienti,' říká geriatrička

Číst článek

Hostel patří k těm, kde dočasný azyl našli lidé bez domova. Jako v ostatních se i tady musel změnit režim hygieny. „Museli jsme u vstupu zařídit zařízení na mytí rukou a bylo také potřeba zajistit roušky, velkou část ušili dobrovolníci sami doma,“ popisuje změny Adriana Costa Santos z Občanské platformy na podporu uprchlíků.

Brusel zajišťuje v době pandemie přístřeší pro zhruba tři a půl tisíce lidí, kteří by jinak museli zůstat v ulicích a představovali by tak riziko pro sebe i druhé. Protože běžná ubytování ani vstřícné nabídky majitelů soukromých nemovitostí na takový počet lidí nestačily, oslovila městská platforma hotely a hostely.

„Hotely jsou na ubytování lidí připravené, takže šlo vše zařídit hladce. My zajišťujeme hygienu, praní prádla a jídlo. Prostory poskytují solidární majitelé ubytovacích zařízení. Když se zaplnil první hostel, sám se nám nabídl další.“

Brusel zajišťuje v době pandemie přístřeší pro zhruba tři a půl tisíce lidí | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Hotely bez klientů

Program pro majitele hotelů znamená především vítanou náhradu za výpadek příjmů. Regionální vláda v Bruselu jim vyplácí za každého ubytovaného 20 eur na noc, tedy necelých 550 korun. „Hotelový sektor si tímto způsobem mohl zajistit příjmy a my jsme zase mohli pomoci bezdomovcům, kteří jsou vzhledem k epidemii koronaviru zranitelnější, takže z toho těží všichni,“ řekla Radiožurnálu mluvčí regionální vlády Zeynep Balci.

Samy hotely o publicitu příliš nestojí, jednak aby neztratily běžné klienty a také aby se v nich teď nedomáhali ubytování ti, na které nezbylo místo.

Rakousko zrušilo omezení vycházení. Opozice demonstrovala za návrat ‚normální normality‘

Číst článek

„Žádné stížnosti jsme nezaznamenali. A vzhledem k tomu, že se hotely sami hlásí o prodloužení smluv, tak se zdá, že jsou jejich majitelé s programem spokojení a vše jde dobře,“ pochvaluje si dosavadní zkušenosti Balci.

Bruselské úřady také dohlížejí na bezpečnost. Část ubytovaných tvoří migranti bez nároku na azyl, kteří ale kvůli opatřením proti koronaviru nesmí opustit Belgii.

„Je důležité nezapomenout na lidi, kteří potřebují pomoc, jako jsou bezdomovci, ale také migranti. Jsou to lidé, kteří mají mnohdy podlomené zdraví, o to důležitější je teď pro ně zajistit přístřeší,“ dodává mluvčí regionální vlády.

Do programu se celkem zapojilo deset hotelů a hostelů, ve kterých dočasné útočiště našlo skoro tisíc lidí.

Program pro majitele hotelů znamená především vítanou náhradu za výpadek příjmů. Regionální vláda v Bruselu jim vyplácí za každého ubytovaného 20 eur na noc, tedy necelých 550 korun | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme