Francouzská policie zajistila stomilionový lup z hotelu Ritz. Dva z pěti pachatelů stále prchají

Francouzská policie našla ukradené cennosti z hotelu Ritz. Všechny byly v okolí místa činu. Ukradené šperky a luxusní hodinky mají podle policie hodnotu přesahující čtyři miliony eur, v přepočtu asi 100 milionů korun. Ve středu večer je z pětihvězdičkového hotelu ukradla pětice zlodějů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středeční záběr na vyšetřovatele před hotelem Ritz | Zdroj: Reuters

Trojici zlodějů již policie zadržela a ve všech případech prý jde o muže policii důvěrně známé. V minulosti už několikrát loupili za použití zbraní nebo násilí. Po zbylých dvou pachatelích policisté stále pátrají.

Skupina zlodějů vyzbrojená sekyrami a noži vtrhla do luxusního hotelu na náměstí Vendome ve středu kolem půl sedmé večer. Sekyrami rozbila několik výloh se šperky, které naházela do tašek, načež se dala na útěk.

Do Ritzu v Paříži vtrhli lupiči se sekerami. Ukradli šperky za více než 115 milionů korun

Číst článek

Dva pachatelé po útěku zadním vchodem ujeli v autě a na motocyklu. Zbylí tři skončili ve vazbě, když je policisté zastavili přímo v budově hotelu za pomoci elektrických paralyzérů.

„Část kořisti se našla rozházená po zadržení třech z pěti domnělých lupičů,“ řekl francouzským médiím jeden z vyšetřovatelů, aniž však určil hodnotu získaných šperků. Zbytek lupu policie později nalezla v brašně, kterou podle agentury Reuters upustil při srážce s chodcem muž ujíždějící z místa činu na motorce.

Vozidlo, se kterým ujel jeden z lupičů, se v pátek našlo severně od Paříže v departementu Val d'Oise, uvedla AFP s odvoláním na zdroj z vyšetřování. Motorka, na které ujel druhý podezřelý, se zatím nenašla.

Luxusní čtvrť

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb po zásahu bezpečnostních složek složil na twitteru poklonu místním policistům za jejich „chladnou hlavu, profesionalitu a schopnost rychlé reakce“. „Udělali naší policii čest. Mají mé absolutní uznání,“ napsal ministr.

Krádež ale podle agentury AP vyvolala pochybnosti o bezpečnostních opatřeních v jedné z nejprestižnějších čtvrtí světa a v samotném hotelu Ritz, kde cena za noc začíná na 1000 eurech, tedy na téměř šestadvaceti tisících korunách. Na náměstí Vendome kromě hotelu sídlí ministerstvo spravedlnosti či několik luxusních klenotnictví.

Bezpečnost ve čtvrti byla posílena v roce 2014 po sérii násilných loupeží šperků, další taková událost však jeden z místních butiků zasáhla v březnu 2016. V tomto případě, jako i při další loupeži v květnu 2017, údajně podniky přišly o zboží v hodnotě několika milionů eur.

Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme