Hotovo, hlásí Turecko. Na hranici se Sýrií stojí zeď dlouhá 560 kilometrů

Turecko dokončilo stavbu tři metry vysoké a téměř 560 kilometrů dlouhé zdi na své hranici se Sýrií. Informovalo o tom v úterý turecké ministerstvo obrany na svém twitterovém účtu. Bariéra má chránit Turecko zejména před teroristy, ale též zabránit nekontrolované migraci. Ochránci lidských práv zeď kritizují, protože podle nich brání ve vstupu i syrských rodinám prchajícím před občanskou válkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot na hranicích Maďarska a Srbska | Zdroj: Reuters

Ankara byla v minulosti také Západem kritizována, že přes turecko-syrskou hranici proudí do Sýrie džihádisté, kteří se tam připojují k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Trump nevyloučil další armádní akci, pokud Sýrie použije znovu chemické zbraně

Číst článek

Turecko začalo s výstavbou zdi na své asi 911 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií v roce 2014, už předtím proti tomuto záměru vlády protestovaly stovky lidí v příhraničním regionu. Tato oblast na jihovýchodě Turecka a na severu Sýrie je hojně obydlena Kurdy, z nichž řada má příbuzné na obou stranách hranice.

Nově dokončená bariéra je podle agentury DPA sestavena z montovaných částí, takže může být kdykoli rozebrána.

Turecko uzavřelo své hranice se Sýrii loni v únoru. Reagovalo tak na výrazný nárůst počtu běženců ze Sýrie kvůli ofenzivě v syrském městě Aleppo. Poté začala Ankara do země pouštět jen nemocné a zraněné. Od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 už Turecko přijalo téměř tři miliony syrských uprchlíků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme