Policie v Houstonu čelí nařčení z rasismu poté, co dva strážníci na koních vedli zatčeného černocha na laně

Texaská policie se omluvila poté, co se na internetu objevila fotografie, na které dva bílí strážníci na koních vedou na laně zatčeného černocha. Na sociálních sítích někteří uživatelé napsali, že fotografie připomíná otrokářství. Informoval o tom v úterý zpravodajský web amerického listu Houston Chronicle.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v pondělí vydala prohlášení, v němž uvedla, že muži byla v souladu s předpisy dána pouta, ke kterým byl následně připevněn provaz. V prohlášení stojí, že ačkoliv v některých situacích jde o „akceptovatelnou“ formu zadržení, v tomto případě strážníci situaci vyhodnotili špatně.

Deník Houston Chronicle citoval šéfa policistů Vernona Halea, který se třiačtyřicetiletému Donaldu Neelyovi, jež byl zadržen v sobotu v centru Galvestonu za nezákonné proniknutí na soukromý pozemek, omluvil. „Omlouvám se za toto nepotřebné ponížení,“ řekl. 

Strážníci P. Brosch a A. Smith podle něj neměli nekalé úmysly. Mohli však počkat na příjezd vozu, uvedl.

‚Opice z afrických zemí.‘ Nahrávka z roku 1971 upozorňuje na Reaganův rasistický komentář

Číst článek

Vnitřní předpisy týkající se tohoto typu zadržování byly po incidentu podle Halea změněny. Houston Chronicle píše, že Neely byl doveden na stanici vzdálenou osm bloků a poté propuštěn na kauci. Podle policie byl v minulosti opakovaně varován, aby na soukromý pozemek nechodil.

Ředitel galvestonského sdružení pro spravedlnost, jež bojuje proti diskriminaci menšin, Leon Phillips uvedl, že Neely je duševně nemocný a policisté měli počkat na auto, bez ohledu na možné zdržení.

Phillips také řekl, že mu fotografie připomíná rasistické scény z dvcátých let minulého století. „Pokud by to byl bílý muž, nestalo by se to,“ citoval ho houstonský deník.

Incident odsoudil i kandidát na amerického prezidenta Beto O'Rourke, bývalý poslanec za stát Texas. Na twitter O'Rourke napsal: „tato situace vyžaduje vyvození odpovědnosti, spravedlnost a upřímně – říci doopravdy, oč jde: o rasismus v přímém přenosu“.

A black man, dragged with a rope by police officers on horses, in 2019. This moment demands accountability, justice, and honestly—because we need to call this out for what it is: racism at work. nytimes.com/2019/08/06/us/…

20:09 – 06. 08. 2019

15089 51305

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme