Ve Floydově rodišti se na manifestaci sešlo přes 60 000 lidí. Pochodu se zúčastnil starosta i kongresmanka

Přibližně 60 000 lidí se sešlo na pokojné manifestaci v americkém Houstonu, odkud pocházel Goerge Floyd. V texaském městě se také bude příští úterý konat jeho pohřeb. Informuje o tom agentura Reuters. Vesměs pokojné protesty se konaly i na dalších místech po Spojených státech, například ve Washingtonu či v Chicagu.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod k uctění Floydovy památky v Houstonu zorganizoval jeho přítel, raper Trae Tha Truth. Akce se zúčastnil i houstonský starosta Sylvester Turner, šéf místní policie a několik Floydových příbuzných.

Trump nechal vyklidit klidný protest, aby se vyfotil s biblí u kostela. ‚Jsem pobouřená,‘ říká biskupka

Číst článek

Demokratická kongresmanka Sheila Jacksonová Leeová, která zastupuje ve Sněmovně reprezentantů tu část Houstonu, v níž Floyd vyrůstal, shromážděným slíbila, že předloží v parlamentu návrh na policejní reformu.

Floyd žil podle agentury Reuters většinu svého života v houstonské čtvrti Third Ward obývané převážně černochy. Před několika lety se ale kvůli práci přestěhoval do města Minneapolis.

Právě v Minneapolisu ve státě Minnesota Floyd 25. května zemřel, když jej zatýkal policista. Bělošský strážník mu klečel přes osm minut na krku a nepřestal, i když Floyd opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Policistu Dereka Chauvina už obvinili ze zabití druhého stupně a z vraždy třetího stupně. Nyní je ve vazbě. Další tři policisté, kteří byli na místě, byli propuštěni, zatím nečelí žádnému obvinění.

V úterý večer se lidé na demonstracích sešli například v Chicagu, Miami, Los Angeles či nedaleko Bílého domu ve Washingtonu. V hlavním městě přitom v 19.00 místního času (1.00 SELČ) začal platit zákaz vycházení. Podle agentury DPA zůstali i po začátku zákazu vycházení protestující v centru města.

Na tiskové konferenci v Minneapolisu v úterý večer vystoupila žena, s níž má Floyd dceru. „Jsem tu kvůli svému dítěti a jsem tu kvůli Georgeovi, protože chci, aby se mu dostalo spravedlnosti. Chci pro něj spravedlnost, protože byl dobrý,“ uvedla Roxie Washingtonová, s níž přišla i Floydova šestiletá dcera Gianna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme