Hovězí z Francie nechce ani Itálie

Francouzští producenti hovězího masa dnes utrpěli v souvislosti s „nemocí šílených krav“ (BSE) další ránu. Dovoz hovězího z Francie zastavila i Itálie, která je největším odběratelem. V samotné Francii poklesla spotřeba hovězího za poslední týden o 40 procent a hlášen je další případ pravděpodobného přenosu BSE na člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle federace sdružující francouzské velkovýrobce masa poklesla na jatkách porážejících skot aktivita tento týden o dalších 50 procent. Minulý týden se výrazně snížily nákupy hovězího nejen ze strany francouzských klientů, ale i ze zahraničí - „z Itálie, Řecka, Portugalska a Španělska“, tvrdí federace. Podle něj už téměř deset procent zaměstnanců francouzských jatek má volno a nepracuje.

Letos bylo ve Francii zjištěno téměř sto krav nakažených BSE, zatímco loni jich bylo jen 30. Nynější krize kolem BSE začala ve Francii asi před měsícem, kdy se zjistilo, že se do distribuce dostalo maso ze stáda, ve kterém onemocněla jedna kráva. Postupně psychóza zachvátila celou zemi a vedla i k zákazu hovězího v řadě školních jídelen. Francouzská vláda také pod tlakem veřejného mínění v úterý zakázala používání živočišných mouček ke krmení nejen skotu, ale i prasat, drůbeže a ryb.

Dnes bylo rovněž podáno první trestní oznámení v souvislosti s přenosem BSE na člověka. Oznámení podaly rodiny Laurence Duhamelové, která zemřela v únoru ve věku 36 let, a 19letého Arnauda Eboliho trpícího v pokročilém stádiu Creutzfeldt-Jakobovou chorobou. Ve Francii podlehla této smrtelné mozkové nemoci ještě jedna osoba, v Británii jich zemřelo asi 80.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme