Hrad Krásná Hôrka se po požáru otevře veřejnosti nejdřív příští léto

Je to přesně sedm týdnů, co na Slovensku vyhořel unikátní hrad Krásná Hôrka. Ke sbírkovým předmětům byl sice oheň milosrdnější, než jak to při pohledu na spáleniště vypadalo. Přesto památka potřebuje spoustu času i peněz na rekonstrukci. Kolem poničeného hradu navíc propukly i etnické vášně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský hrad Krásna Hôrka zasáhl ničivý požár

Slovenský hrad Krásna Hôrka zasáhl ničivý požár | Foto: www.hradkrasnahorka.sk

Hlavním problémem jsou stále chybějící střechy, které při požáru v půlce března shořely prakticky kompletně. Teď jsou tři hradní paláce momentálně přikryté plachtovinou na dřevěné konstrukci.

Krásná Hôrka se sice pomalu obnovuje, například se zpevňují římsy a dělá se bednění, ale neplatí už termín otevření hradu letos na podzim, jak optimisticky odhadoval minulý ministr kultury. Rekonstrukce potrvá déle.

Slovenské národní muzeum odhaduje, že pokud všechno půjde dobře, památka by se mohla veřejnosti částečně otevřít nejdřív příští rok v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O probíhajících opravách hradu Krásná Hôrka mluvil zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

Poté, co hrad vyhořel, mluvilo se o velkém štěstí, že byl pojištěný, protože pojistka měla stačit na pokrytí škod. Pojišťovna při svém prvním odhadu vyčíslila škodu po požáru na 8 milionů eur, přičemž pojistný limit překračuje 11,5 milionu.

Jenomže postupně, jak se zkoumá rozsah poškození, se ukazuje, že oprava možná bude dražší. A navíc, pojišťovna zjišťuje, jestli správa hradu opravdu udělala všechno pro prevenci požáru. Hlavně jestli se starala o okolní porost, po kterém se údajně požár rozšířil. A kdyby shledala nedostatky v prevenci, s vyplacením pojistky by váhala.

O Krásnou Hôrku se však nezajímají jen památkáři, ale také extremisté. Policisté totiž zjistili, že hrad zřejmě nedopatřením zapálili, údajně od cigarety, dva nezletilí chlapci. K této zprávě se bezprostředně po požáru připadala informace, že šlo o romské děti buď z vesnice pod hradem, nebo z nedaleké romské osady.

Toho se ihned chopili nacionalističtí radikálové, kteří přijeli přímo pod hrad demonstrovat proti ničení slovenského kulturního dědictví. Novinkou z tohoto týdne je, že lídr strany Naše Slovensko Marián Kotleba získal darem pozemek v romské osadě, na kterém se mají nacházet nelegální romské stavby, a naznačil, že by tam chtěl udělat pořádek. Tedy, v krajním případě romská obydlí srovnat se zemí.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme