Migrační krize v Polsku nepolevuje. Morawiecki hrozí hospodářskými sankcemi i zavřením hranic

Nápor migrantů na polskou hranici neustává. Polský premiér Mateusz Morawiecki pohrozil, že pokud Bělorusko migranty od polské hranice nestáhne, zavře hranice. Morawiecki o situaci v neděli jedná v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruští pracovníci se snaží uklidit davy při výdeji jídla na hranici Polska a Běloruska

Běloruští pracovníci se snaží uklidit davy při výdeji jídla na hranici Polska a Běloruska | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Polský premiér nevylučuje uzavření dalších hraničních přechodů a zablokování veškeré tranzitní dopravy z Běloruska a tedy i Ruska přes Polsko, pokud bude migrační krize dál pokračovat.

Vše bude podle něj záviset na krocích běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. „Chceme dát Lukašenkovi šanci ustoupit a poslat migranty zpět do zemí jejich původu,“ dodal Morawiecki.

Byli jsme rukojmí, běloruská policie je stejná jako Islámský stát, popsal Iráčan po návratu do vlasti

Číst článek

Hospodářský tlak podle něj může přimět Lukašenkův režim, aby vrátil migranty do jejich zemí. Morawiecki naznačil, že Polsko by se na jejich návratu mohlo finančně podílet.

Ani noc ze soboty na neděli nebyla na hranici klidná. Pohraniční stráž na twitteru oznámila, že skupina asi sta migrantů se pokusila vniknout do Polska v katastru obce Czeremsze. hranici je údajně přivážejí běloruské služby.

Během soboty bylo těchto pokusů zmařeno 208, přičemž některé skupiny byly podle pohraniční stráže velmi agresivní.

Tábor na hranicích

Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, se minulý týden utábořilo v mrazivých teplotách na běloruské straně hranice s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. Od té doby se skupiny běženců snaží prorazit si cestu na polské území, v čemž jim polské bezpečnostní síly brání.

Informace o dění na hranici je obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože kvůli výjimečnému stavu v polském pohraničním pásmu nemají do oblasti přístup novináři či humanitární organizace.

Ochránci lidských práv viní Varšavu, že migranty, kterým se podaří proniknout do Polska, bezpečnostní složky zatlačují zpět přes hranici a neumožní jim požádat o azyl.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme