Hranice mezi Egyptem a Gazou je opět pod kontrolou

Palestinským a egyptským policistům se dnes ráno podařilo z velké části obnovit kontrolu nad hranicí mezi pásmem Gazy a Egyptem. Chaos v oblasti panoval od pondělí, kdy pásmo Gazy opustili izraelští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestici přelézají zeď na hranici s Egyptem | Zdroj: ČTK

Od pondělka, kdy se izraelští vojáci stáhli ze svých stanovišť na hranici, proudily do Egypta tisíce Palestinců. Většina z nich se chtěla setkat se svými příbuznými a přáteli a nakoupit levné egyptské zboží.

Někteří ale přes hranice pašovali zbraně. Ve středu Palestinci prorazili díru v betonové bezpečnostní zdi, aby si ještě usnadnili cestu, a v noci na dnešek byl s pomocí výbušniny proražen druhý takový otvor.

Palestinské a egyptské bezpečnostní síly nechávaly všemu volný průběh až do včerejška, kdy hranici znovu uzavřely. Kontrolní stanoviště znovu fungují a policisté povolují jen návrat Palestinců do Gazy a obyvatelů Egypta domů.

Silnici přetínající společnou hranici hlídá od dnešního rána 30 palestinských policistů a 20 egyptských pohraničníků. Během dne by mělo do oblasti dorazit dalších 750 členů speciálních oddílů egyptské pohraniční stráže, kteří budou na pohyb na hranicích dohlížet.

Igor Maňour, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme