Záchranné akce na hranici s Běloruskem. Polští dobrovolníci hledají běžence, kteří potřebují lékaře

V hlubokých a bažinatých lesích na polsko-běloruském pomezí se skrývají desítky, možná stovky uprchlíků z Blízkého východu, kteří se snaží nelegálně překročit hranici z Běloruska. Někteří z nich jsou na pokraji smrti. Polským dobrovolníkům se v noci podařilo najít a zachránit dva syrské bratry ležící bezvládně v lese u města Hajnówka.

Od stálého zpravodaje Varšava/Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci našli v lesích okolo města Hajnówka skupinu běženců, která potřebovala naléhavou lékařskou pomoc. Na silnici stojí sanitka, uvnitř leží jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polští dobrovolníci pátrají v lesích po běžencích, kteří potřebují lékařskou pomoc. Na místě natáčel zpravodaj Martin Dorazín

Jeho bratr zatím leží v lese zabalený ve spacáku a termofólii, která nepropouští chlad. Občas se probere. Nevydal ale zatím ze sebe žádné slovo, jen tichý nářek. Pak zase upadl do bezvědomí. Jeho tělo se třese.

Oba jsou Syřani ve věku mezi 30 a 40 lety. Podle Agaty Kolodziejové z humanitární organizace Spása byli tito dva muži nalezeni v lesích v zuboženém stavu.

Byli promrzlí a vyhladovělí. Nemohli podle ní ani odpovídat na otázky. Měli u sebe v batozích jen pár osobních věcí a doklady, ze kterých se dalo zjistit, že šlo právě o Syřany.

Není jasné, jak dlouho v lesích bloudili nebo se skrývali. Lesy jsou velké, táhnou se podle celé hranice a není jednoduché najít lidi, kteří si nedokážou přivolat pomoc.

Sanitky muže odvezou na jednotku intenzivní péče, dodává Kolodziejová. Tam už humanitární pracovníci nemají přístup, mohou tak jen doufat, že pohraničníci oba muže, až se trochu uzdraví, nepřehodí zpět za běloruskou hranici.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme