Hranice Ukrajiny přejela ruská kolona s 32 tanky, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že na východ země dorazil ruský konvoj s tanky a vojenskou technikou. Řekl to mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti Andrij Lysenko. Kyjev už varoval Západ, že konflikt na východě Ukrajiny eskaluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, separatisté, tank (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

"Dodávky vojenského vybavení a nepřátelských bojovníků z Ruska dál pokračují. Včera jsme zaznamenali konvoj, který z Ruska směřoval do města Krasny Luch v Luhanském regionu," uvedl Lysenko.

Podle něj konvoj sestával z 32 tanků, 16 houfnic a 30 nákladních aut s municí a bojovníky.

Také vedení Severoatlantické aliance potvrdilo, že v oblasti zaznamenalo zvýšenou aktivitu ruských jednotek. Bývalý náčelník generálního štábu české armády, Jiří Šedivý považuje informace o ruských tancích na Ukrajině za důvěryhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý považuje informace o ruských tancích na Ukrajině za důvěryhodné

„Není důvod pochybovat. Státy NATO mají dost kvalitní přehledové a průzkumné prostředky. Měli bychom to brát jako fakt. Já osobně beru tyto informace za ověřené."

Ukrajina i separatisté se vzájemně napadají za údajné porušování míru. Podle Ukrajinské armády na východě země za posledních 24 hodin při bojích zemřelo pět ukrajinských vojáků. Zvýšení ruské vojenské aktivity u západních hranic potvrdila i Severoatlantická aliance.

Už ve čtvrtek Kanada vyzvala Rusko, aby se vyvarovalo provokací a dodržovalo dohodu z Minsku, která má pomoci stabilizovat situaci na východní Ukrajině, kde jsou rozsáhlé oblasti pod kontrolou proruských rebelů.

Kanada v této souvislosti uvedla, že je znepokojena zprávami o pohybu ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hranic. Proti kanadskému prohlášení se dnes ohradilo ruské ministerstvo obrany s tím, že Ottawa reagovala na nepodložené zprávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme