Život pod dohledem. Indiánský kmen rozděluje plot mezi Spojenými státy a Mexikem

Ostraha americko-mexické hranice, to není jen plot či zeď, o kterou se vedou spory. Snaha Američanů bránit se ilegálnímu přistěhovalectví, pašování drog a dalším problémům znepříjemňuje životy tisícům lidí, kteří žijí u hranic nebo přímo na nich. Rezervace kmene Tohono O'odham v Arizoně se ocitla částečně v Mexiku, částečně ve Spojených státech. Američtí Tohonové mají v lecčem život snazší, ale i oni jsou neustále pod dohledem pohraniční stráže.

Od stálého zpravodaje Washington/Mexico city Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Saunders, který v rámci kmene Tohono O'odham zajišťuje veřejnou bezpečnost, se prochází u plotu na hranici mezi USA a Mexikem (archivní foto)

Richard Saunders, který v rámci kmene Tohono O'odham zajišťuje veřejnou bezpečnost, se prochází u plotu na hranici mezi USA a Mexikem (archivní foto) | Foto: Rick Wilking | Zdroj: Reuters

Jeden ze svých checkpointů mají pohraničníci asi 40 kilometrů od vesnice Sasabe na mexické hranici směrem do vnitrozemí.

První otázka byla ohledně amerického občanství. A pak následovalo vysvětlování a ukazování dokumentů, včetně amerického řidičského průkazu, víza a českého pasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život pod dohledem. Indiánský kmen rozděluje mezi Spojenými státy a Mexikem plot. Natáčel americký zpravodaj Jan Kaliba

„Přes checkpointy musíme vždy, když přijíždíme na naše území, nebo ho opouštíme. Kdykoli jedeme do města na nákup nebo do kina. Takto militarizovali náš domov a ptají se nás, jestli jsme američtí občané. Někteří z nás odpovídají: ‚Já jsem Tohono O'odham, tohle je naše země a byla už dávno předtím, než vznikly nějaké Spojené státy nebo Mexiko.‘ Název našeho kmene – Tohono O'odham – znamená Pouštní lidé,“ popisuje pro Radiožurnál Amy Juanová.

Je mladou aktivistkou tohoto indiánského národa, který stále obývá své tradiční území, ovšem jeho rezervace je násilně rozdělena americko-mexickou hranicí a na mnoha místech i plotem.

Osm prototypů zdí na hranici USA s Mexikem úřady zbořily. Část prvků byla použita pro stávající bariéru

Číst článek

Většina členů kmene žije na americké straně, ale několik tisíc v Mexiku. Je pro ně stále složitější navštěvovat příbuzné, svatá místa, ale jedna z rodin kvůli plotu přišla například i o přístup ke studni na vlastním pozemku, takže teď pro vodu musí několik mil daleko.

Vedení kmene spolupracuje s americkou vládou na ochraně hranice, ale otevřeně vystupuje proti stavění bariér.

„Úvahy o stavbě zdi jsou směšné. Byli jsme tu dávno před Spojenými státy, máme k naší půdě silné pouto. Jestli postaví zeď, budeme definitivně jako ve vězení. Už teď jsme tu hlídaní technologiemi a ozbrojenými pohraničníky na každém rohu,“ popisuje Juanová.

„Američané se pyšní svými právy a soukromím, ale tady to neplatí. A nejde jen o moji komunitu, děje se to na celé jižní hranici,“ doplňuje.

A jak Tohonové rádi říkají, v jejich jazyce slovo zeď vůbec neexistuje.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme