Mám právo vyhlásit stav nouze, prohlásil Trump v Texasu. Ve Washingtonu se mezitím protestovalo

Donald Trump je připravený vyhlásit v USA stav nouze, aby získal peníze na stavbu bariéry na hranici s Mexikem. Americký prezident to řekl na začátku své čtvrteční cesty do příhraničního města McAllen na jihu Texasu. Trump ale stále ještě upřednostňuje dohodu s Kongresem, o kterou se zatím marně snaží. Spor brání schválení rozpočtu pro stovky vládních institucí, které tak jsou už tři týdny zavřené. U Bílého domu se mezitím protestovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v Texasu.

Donald Trump v Texasu. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Trump se v Texasu vydal jak přímo do terénu k hranici, tak i na organizované setkání s pohraničníky, kteří ho podpořili ve snaze stavět bariéru a ukázali mu třeba zadržené pašované drogy, případně tunely, jež vznikají pod oplocenou hranicí.

Shutdown ochromil Washington. Turistům se zavřela muzea, mimo provoz je i kamera ve výběhu pandy

Číst článek

Prezident prohlásil, že podle právníků Bílého domu má v této situaci absolutní nárok na to vyhlásit v zemi stav nouze. Ani na opakovanou otázku v rozhovoru pro televizi Fox News ale neřekl, jak dlouho chce ještě čekat. Takové prezidentovo rozhodnutí by odpůrci velmi pravděpodobně napadli u soudu.

U texaské hranice byli ve čtvrtek připraveni i příbuzní lidí zavražděných ilegálními migranty, kteří před kamerami vypověděli svoje příběhy. Ty šéf Bílého domu čas od času používá k podpoře své politiky.

Jeho oponenti mu nicméně připomínají, že podle studií na základě vládních dat je mezi ilegálními imigranty nižší kriminalita než u obecné americké populace.

Pokud v pátek neskončí paralýza amerických vládních úřadů, které nemají peníze na provoz, vstoupí krize do čtvrtého týdne a stane se nejdelší v historii.

U Bílého domu ve Washingtonu kvůli tomu protestovaly stovky státních pracovníků, kteří teď nedostávají peníze a cítí se být rukojmími svého vlastního zaměstnavatele.

Demonstrace ve Washingtonu

Zatímco na pódiu vášnivě řečnili předsedové zaměstnaneckých organizací a demokratičtí kongresmani včetně Bernieho Sanderse, frustrovaní účastnici protestu křičeli, že chtějí svou práci a své peníze, a to hned.

Někteří byli rozlíceni k nepříčetnosti. „Nejsem republikán, nejsem demokrat, nevolil jsem toho ubožáka za prezidenta, jen říkám: Nechte nás sakra pracovat!“ křičel opravář výtahů ve vládních budovách s tím, že už tři týdny nemá zakázky a je bez příjmu.

Jiní berou svou situaci aspoň na první pohled s úsměvem. Opodál stál asi desetiletý chlapec, který si na transparent napsal: Nechte mého tátu, ať se může vrátit do práce a dostat zaplaceno.

Zmíněný táta se představuje jako Brian Moravec, pravnuk českých přistěhovalců a zaměstnanec ministerstva zemědělství. „Pracuju na genetickém výzkumu jahod, ale teď mám nucené volno. Zatím jsem nezmeškal výplatu, ale v pondělí se to stane, a pak to pro nás bude mnohem těžší,“ řekl pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž zahraničního zpravodaje Jana Kaliby z demonstrace u Bílého domu

„Můj manžel je hlavní živitel rodiny,“ vložila se do hovoru Brianova žena Maria. „Zápasíme s tím, abychom zaplatili své účty. Naštěstí máme širší rodinu, která nás podporuje. Ale je to velmi stresující situace, v noci často nemůžeme spát, a když to tak půjde dál, bude pro nás složitější a složitější platit za jídlo, za střechu nad hlavou, kupovat věci pro děti.“

Takových příběhů jsou teď ve Spojených státech tisíce a nikdo neví, jak dlouho ještě bude tahle krize trvat. Dav lidí, který se nakonec přesunul dlouhým průvodem o jeden blok dál k Bílému domu, si přeje, aby okamžitě skončila.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme