Rozhodnutí ještě nepadlo, vojenští plánovači pracují na analýze, říká o hraniční zdi šéf Pentagonu

Úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan zatím nemá jasno o tom, zda je zeď na hranici s Mexikem vojenskou nutností a kolik peněz z rozpočtu ministerstva obrany bude zapotřebí na její stavbu. Řekl to v noci na neděli novinářům na palubě letadla, jímž se vracel do USA z cesty do Německa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Vždycky jsme předpokládali, že to vyvolá velkou pozornost,“ prohlásil úřadující ministr o stavbě hraniční bariéry, kterou chce postavit na jižní hranici USA prezident Donald Trump. „Peníze (na zeď) mohou být případně převedeny, a dovedete si představit, jaké starosti to vyvolává,“ řekl novinářům.

‚Naše země čelí invazi.‘ Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď na hranicích s Mexikem

Číst článek

Trump v pátečním projevu oznámil, že chce kvůli odporu Kongresu financovat stavbu hraniční zdi s využitím vyhlášeného stavu nouze, který mu umožňuje zaplatit stavbu bez souhlasu zastupitelů.

Podle médií k tomu chce kromě fondů ministerstva financí použít i prostředky z rozpočtu ministerstva obrany určené původně k jiným účelům. Pentagon má prezidentovi poskytnout 6,1 miliardy dolarů (139 miliard korun).

Podle amerických zákonů, které upravují využití armádních fondů v době stavu nouze, je ministr obrany povinen se nejprve přesvědčit o tom, zda je daný projekt z vojenského hlediska potřebný, než peníze uvolní.

„Žádné rozhodnutí ještě nepadlo, zatím jsme se dohodli na krocích, které je třeba učinit, aby mohlo padnout,“ řekl Shanahan. Vojenští plánovači podle něj začnou na analýze pracovat v neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme