Osm prototypů zdí na hranici USA s Mexikem úřady zbořily. Část prvků byla použita pro stávající bariéru

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) v San Diegu na pomezí s Mexikem zbořil osm prototypů hraniční zdi, které si zde loni v březnu prohlédl prezident Donald Trump. Trumpova administrativa uvedla, že předváděcí bloky devět metrů vysoké zdi posloužily svému účelu a že část prvků z prototypů byla použita pro stávající bariéru, napsala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky hraniční zdi, které byly z betonu a ocele, byly u San Diega poblíž hranice vybudovány v roce 2017. Stavba každého z osmi kusů stála 300 000 až 500 000 dolarů (až 11,3 milionu korun), uvedla CNN s odvoláním na ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Trumpa kvůli stavu nouze žaluje 16 států. ‚U prezidenta není místo pro divadlo,‘ vzkázal prokurátor

Číst článek

Zastánci prezidenta prototypy považovali za součást jeho závazku postavit na hranicích s Mexikem zeď, což v předvolební kampani slíbil. Trump chce díky zdi zastavit pašeráky zbraní, drog a lidí. Naopak kritici v osmi panelech viděli symbol plýtvání peněz daňových poplatníků a nepřátelství vůči migrantům.

Trump s žádostí o peníze na zeď v Kongresu neuspěl, proto vyhlásil na jižní hranici stav nouze, aby získal přístup ke krizovým fondům. Takto chce ve financování stavby obejít zákonodárce. Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, kterou považuje stav nouze na jihu USA za skončený, hlasovat musí ještě Senát.

Pokud Senátem návrh projde, což není vyloučeno, je Trump připraven ho vetovat. K překonání prezidentova veta je nutný souhlas dvou třetin členů Kongresu, který se ale podle médií pravděpodobně získat nepodaří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme