Hromadné zhasnutí světel "blackout" nevyvolalo

Kolaps rozvodných sítí se nakonec nekonal - ekologická akce s názvem "Zhasnout!" se tak obešla bez nepříjemných následků. Odhadem miliony Němců, Švýcarů a Rakušanů dnes úderem osmé hodiny večer zhasly světla ve svých domácnostech, aby tak podpořily intenzivnější boj proti klimatickým změnám. Symbolická akce byla hlavně vzkazem účastníkům balijské konference o klimatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána ve tmě | Zdroj: ČTK

Správci přenosových soustav v Německu i ve zbytku Evropy si mohli oddechnout. Obávaný "blackout" se nekonal a hromadné vypnutí a zapnutí milionů světel se podle energetických koncernů RWE a EnBW obešlo bez následků. Ve tmě na pět minut zmizela Braniborská brána v Berlíně, kolínská katedrála, spolkové kancléřství ve Vídni a do černého se mimořádně oděla i německá mutace internetového vyhledavače Google.

Obyčejní lidé, soukromé podniky i některé státní organizace tak politickým lídrům chtěli ukázat, že jejich postup proti změnám klimatu nepovažují za dost razantní. Iniciátoři akce z řad ekologických sdružení ale projekt "Zhasnout" nepovažují za dostatečný. Podle nich by si každý zodpovědný občan měl automaticky pořídit "šetrné" žárovky a odebírat elektřinu získávanou pokud možno jenom z obnovitelných zdrojů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme