Na Hrozu, kde zemřelo 59 lidí, útočilo Rusko. Podle OSN k této domněnce existují dostatečné důvody

Existují dostatečné důvody domnívat se, že raketu na ukrajinskou obec Hroza na začátku října vystřelily ruské ozbrojené síly, přičemž v době útoku nebyli na místě vojáci ani jiné legitimní vojenské cíle. Ve své zprávě to v úterý uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Při vzdušném úderu na Hrozu zahynulo zkraje října podle něj 59 lidí.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Existují dostatečné důvody domnívat se, že raketu na ukrajinskou obec Hroza (na snímku) na začátku října vystřelily ruské ozbrojené síly, přičemž v době útoku nebyli na místě vojáci ani jiné legitimní vojenské cíle

Existují dostatečné důvody domnívat se, že raketu na ukrajinskou obec Hroza (na snímku) na začátku října vystřelily ruské ozbrojené síly, přičemž v době útoku nebyli na místě vojáci ani jiné legitimní vojenské cíle | Foto: Yan Dobronosov | Zdroj: Reuters

Útok zasáhl místní kavárnu, kde si zrovna desítky lidí připomínaly památku padlého ukrajinského vojáka. Moskva už dříve odpovědnost odmítla.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva vyslal na místo tragédie v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny terénní tým, aby úder vyšetřil. Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) podnikla dvě cesty do Hrozy, kde její členové prozkoumali místo tragédie a vyslechli desítky lidí.

Při ruském útoku v Hroze zemřela pětina obyvatel. ‚Zahynul bratr, máma, snacha,' líčí svědci

Číst článek

„Všichni zabití – 36 žen, 22 mužů a osmiletý chlapec – byli civilisté, kteří se účastnili recepce po pohřbu místního muže, příslušníka ukrajinských ozbrojených sil. Výbuch zcela zničil kavárnu a malý obchod,“ uvádí OHCHR ve zprávě, která popisuje devastující dopad úderu na obec.

Ukrajinské úřady už dříve připsaly ruské invazní armádě útok, v jehož důsledku přišlo 15 místních rodin o dva nebo i více členů.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva došel k závěru, že Rusové buď neučinili vše, co bylo možné, aby si ověřili, že místo bylo legitimním vojenským cílem, anebo se záměrně zaměřili na civilisty či civilní objekty.

„V obou případech by se jednalo o porušení mezinárodního humanitárního práva,“ upozornil OHCHR, který vyzval Moskvu, aby útok transparentně vyšetřila, potrestala zodpovědné osoby, přijala opatření k zamezení podobným úderům v budoucnu a rodinám obětí poskytla odpovídající odškodné.

Rusko během invaze přišlo o více než 300 000 vojáků, uvedl Kyjev. Vlastní ztráty však nezveřejnil

Číst článek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov den po útoku podle serveru Meduza opakoval tvrzení Kremlu, že Rusové neútočí na civilní cíle, a prohlásil, že provádí údery na „objekty vojenské infrastruktury, místa soustředění vojenského personálu a představitelů vojenského velení“.

Moskva dlouhodobě popírá, že by na Ukrajině záměrně cílila na civilisty, ale mnoho jich zemřelo při ruských útocích, které zasáhly mimo jiné obytné oblasti, energetická, přístavní nebo obilná zařízení, podotkla agentura Reuters.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský si kvůli úderu na Hrozu předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Ruská diplomacie vůči postoji Prahy protestovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme