Hrozba předčasných voleb v Polsku byla zažehnána

V Polsku se přinejmenším na čas podařilo zažehnat vizi předčasných voleb. Vládnoucí strana - Právo a spravedlnost - uzavřela takzvaný stabilizační pakt s populistickou Sebeobranou a ultrakonzervativní Ligou polských rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Je to obrovská ostuda a budeme mít problémy v Evropské unii, varují komentátoři předních polských listů a liberální i socialistická opozice. Vláda dostala šanci na prosazení svého programu, namítají zastánci stabilizačního paktu.

Parlamentní dohoda umožní normální práci vlády za kontroly Sejmu, argumentuje ve prospěch paktu předseda dolní komory Marek Jurek. Koaliční partneři v Sejmu v tom ale vidí možnost vstupu do vlády.

Následujícím krokem je buď vládní spolupráce, nebo rozchod. Stabilizační pakt je přece jen určitým šidítkem, prohlásil poslanec Sebeobranu Janusz Maksymiuk.

Pokud si někdo v Polsku myslí, že za pomoci pánů Leppera a Giertycha může cokoliv stabilizovat, pak mu přeji hodně štěstí, předpovídá další vývoj Jan Rokita z Občanské platformy.

Novináře pobouřilo, že stabilizační pakt parafovali předsedové tří stran v přímém přenosu spřátelených médií - radikálně-katolické televize TRWAM a Radia Maryja. Ostatní novináři se na protest odmítli zúčastnit následně svolané tiskové konference.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme