Hrozba útoku džihádistů v Nizozemsku je podle vlády malá

Nizozemsku podle tamní vlády aktuálně nehrozí útok podobný tomu ve francouzském Toulouse. Před týdnem tam vyznavač radikálního islámu zastřelil před školou tři děti a jejich učitele. Ministr spravedlnosti Ivo Opstelten řekl poslancům nizozemského parlamentu, že pravděpodobnost takového útoku je v Nizozemsku velmi omezená. Riziko, že k němu dojde, ale zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova s věžičkami u vodního kanálu | Foto: Jan Rosenauer

Obyvatelům Nizozemska by mohl hrozit útok džihádistů kvůli přetrvávající diskriminaci muslimů ve společnosti a kvůli roli nizozemské armády v misích v muslimských zemích, například Afghánistánu. Konstatuje to vládní zpráva pro nizozemské poslance.

Radikální skupiny se ale podle ní zatím chovají v souladu s právem. Ve společnosti také všeobecně panuje přesvědčení, že násilí je nepřijatelné.

Nizozemská tajná služba vyhledává buňky extremistů. V polovině března policie zadržela muže v Amsterdamu a obvinila ho z příprav teroristického útoku.

V jeho bytě našla rozbušky, množství hliníkového prášku a disky DVD s džihádistickými texty. Na dva týdny skončil ve vazbě.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme