Kanada 6:1 Česko

Hrozba velké vody děsí lidi v povodí Dunaje

Vodní živel stále dělá vrásky na čele lidem napříč střední Evropou. Voda začala opadat v Alpách a jejich podhůří, ale hrozba se přesunula dále na východ. Dramaticky začala stoupat hladina Dunaje a děsí tak obyvatele přilehlých německých a rakouských obcí a měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Bavorsku | Zdroj: ČTK

Kratičký oddych si dnes mohli dopřát obyvatelé jihu Bavorska, západu Rakouska a některých částí Švýcarska. I tak je ale zatím hlavním dopravním prostředkem v centru Bernu gumový člun a do známého švýcarského střediska Engelberg se jinak než helikoptérou nedostanete. Pojišťovny ve Švýcarsku zatím výši škod odhadly na 320 miliónů eur.

Sedm helikoptér zásobuje potravinami a léky také lidi v odříznutých oblastech rakouského Tyrolska a Vorarlberska. "Lidé hned málem hladovějí, když nedostanou půl dne najíst, ale třeba chleba dokážeme lidem rychle dopravit a pak může dojít i na zvláštní přání," popsal stanici Österreich 1 panující situaci okresní hejtman Erwin Kohler.

Přívaly vody nebo sesuvy půdy si na těchto místech vyžádaly už 9 obětí. Na poplach teď bijí hlavně v povodí Dunaje. V Dolním Rakousku stoupla hladina tohoto veletoku za posledních 24 hodin o více než 150 centimetrů. Architektonické skvosty v Pasově a Řeznu zakryly tisíce pytlů s pískem. Příchodu velké vody se bojí i tam.

"Člověk půl dne přemýšlí nad rozhodnutím, jestli má vyklidit svůj dům nebo co má vůbec dělat. Podle předpovědi počasí, která se teď naštěstí zlepšila, jsme to radši udělali!," řekl televizi ZDF Andreas Meier, který bydlí v historickém centru Řezna.

Velká voda zasáhla také Chorvatsko. Vodostav řeky Mury, která přitéká z Rakouska a Slovinska, přesáhl 5 metrů, což je několik metrů nad normálem. Hlavní povodňová vlna už ale nejcitlivějšími oblastmi prošla.

V medžimurské županii bylo třeba angažovat na 300 dobrovolníků. Mnohé oblasti se již nepotýkají se stoupající vodou, ale s nedostatkem vody pitné. Katastrofální stav je na některých místech záhřebské župy- první škody tam byly vyčísleny až na 20 milionů kun, což je přes 80 milionů korun. Desítky domů zaplavila voda v nejsevernější chorvatské obci Sveti Martin; kvůli vodě policie zavřela tamní hraniční přechod do Slovinska.

Ministerstvo zahraničí České republiky vydalo v souvislosti se záplavami v alpských zemích doporučení pro cestování. Jeho text naleznete ZDE.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme