Hrozbou sebeupálení chce mladík osvobodit polské vojáky viněné z válečných zločinů

Dramatický spád nabral případ sedmi polských vojáků obviněných ze zabití afghánských civilistů. V Lodži policie vyjednává s mladíkem, který hrozí, že se upálí, pokud policie vojáky z vazby nepustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

historická Lodž | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mladík tvrdí, že se polil zápalnou směsí. Stojí na náměstí Svobody v centru Lodže a blokuje tam dopravu. Požaduje, aby na místo přijela televize. Není vyloučeno, že jde o příbuzného některého ze sedmi vojáků, které vojenská prokuratury vyšetřuje v souvislosti se srpnovým útokem na afghánskou vesnici, při kterém zahynulo šest civilistů.

Podle prokurátora vojáci věděli, že útočí na civilní obyvatelstvo a jejich případ je proto nutné posuzovat jako válečný zločin, za který hrozí až doživotní vězení. Obvinění trvají na tom, že šlo o omyl. Svou výpověď ale několikrát změnili, což podezření prohloubilo. Podle průzkumů většina Poláků nevěří, že by vojáci mohli spáchat tak hrůzný zločin. Armádní psychologové ale tuto možnost nevylučují.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme