HTC Corp žaluje Apple za porušení patentů na mobilní hardware a software

Americké společnosti Apple hrozí další soudní spor - tentokrát spor o patenty na takzvané chytré mobily - iPhone, přehrávače iPod či tablety iPaD. Poté, co se u soudu Apple utkal s finskou Nokií ho zažaloval i tchajwanský výrobce telefonů HTC Corp. Tvrdí, že Apple porušil pět jeho patentů a žádá, aby iPhony a další výrobky Apple stáhl z amerického trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple iPad | Foto: Apple Inc.

Jak na Rádiu Česko řekl odborník na nové technologie Jan Lodl, HTC zatím blíže nespecifikovalo, v čem je spor se společností Apple. Podle něj se ale zdá, že především půjde o technologie pro dotykové displeje.

„Protože právě v tom patřilo HTC k průkopníkům na světovém trhu a stálo také za prvními dotykovými přístroji,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor Apple s HTC okomentoval na Rádiu Česko odborník na nové technologie Jan Lodl.

Podle některých pozorovatelů HTC Corp vrací svou žalobou úder firmě Apple, ten totiž tchajwanskou firmu obvinil z porušení 20 patentů jako první - už v březnu.

„Nemyslím si, že by to byla obrana. Je to spíše protiútok. Na trhu s mobilními telefony se ty věci dějí poměrně často. Je to však trochu problém, protože takzvané patentové ochrany nebo spíše průmyslová řešení jsou často velmi obecná a tudíž je těžké říci, kdo vlastní jaký patent,“ přiblížil.

Dodal, že většina těchto sporů proto buď ‘vyšumí‘ anebo dojde ke smíru, kdy si firmy vzájemně uznají nějaké patenty. Ale především se podle něj domluví, že už dále na sebe nebudou útočit.

„Je možné, že ten protikrok společnosti HTC byl daný právě tím, aby ukázala Applu, že také ona má a donutilo Apple, aby přistoupil na jakýsi smír v této oblasti,“ dodal Jan Lodl, odborník na nové technologie.

Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme