Přijetí úplatku a bigamie. Bývalý předseda čínské firmy Huarong byl odsouzen k trestu smrti

K trestu smrti byl v Číně odsouzen někdejší předseda čínské státní společnosti Huarong Asset Management Laj Siao-min. Byl shledán vinným z přijímání úplatků a bigamie, informovala v úterý agentura Reuters s odvoláním na soud v severočínském městě Tchien-ťin.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K trestu smrti byl v Číně odsouzen někdejší předseda čínské státní společnosti Huarong Asset Management Laj Siao-min | Zdroj: Reuters

Laj Siao-min loni v létě před soudem přiznal, že v letech 2008 až 2018 na úplatcích přijal 1,79 miliardy jüanů (5,9 miliardy Kč) a podílel se i na dalších korupčních aktivitách. Uvedl také, že žil „jako manžel a manželka“ s jinou ženou, než se kterou byl zákonně oddán, a že s ní zplodil dva syny.

Čína bude stíhat bývalého šéfa Interpolu Menga za korupci. Vyloučila ho z komunistické stany

Číst článek

Protikorupční úřady začaly Laje vyšetřovat v roce 2018 pro „vážné porušení disciplíny“. V témže roce byl vyloučen z komunistické strany, v níž zastával vysoké funkce.

Čínský správce majetku Huarong Asset Management, který kontroluje stát, koupil v roce 2018 podíl 36,2 procenta v dceřiné společnosti firmy CEFC China Energy. Skupina CEFC od roku 2015 investovala i v České republice a její zakladatel Jie Ťien-ming se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

CEFC se od té doby dostala do finančních problémů a nakonec ji převzala státní čínská firma CITIC. Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme