Číně se nelíbí zadržení šéfky Huawei v Kanadě. Chce okamžité propuštění, jinak prý přijdou následky

Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou, jinak prý musí počítat s následky. USA ji viní z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, známá také pod jménem Cathy Mengová | Foto: Alexander Bibik | Zdroj: Reuters

Kanadská policie zadržela Meng Wan-čou (známou též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) před týdnem ve Vancouveru na žádost Spojených států. Americká prokuratura ji viní z obcházení protiíránských sankcí.

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku Huawei. USA ji obviňují z porušování protiíránských sankcí

Číst článek

Ministerstvo zahraničí v Pekingu si podle agentury Reuters předvolalo kanadského velvyslance, aby mu dalo najevo svůj „ostrý protest“ proti postupu kanadských úřadů ve věci Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele Huawei.

Kanadská prokuratura vyzvala soud, aby neumožnil její propuštění na kauci, protože má obrovské finanční zdroje a motivaci uprchnout z Kanady do Číny, aby se vyhnula hrozbě možného vydání do Spojených států. Tam jí hrozí mnohaleté vězení.

Společnost Huawei je po jihokorejském Samsungu největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Některé země se ji snaží vytlačit ze svých trhů kvůli tomu, že čínské technologické firmy jsou údajně nuceny spolupracovat s tajnými službami ve své zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme