Zákazy a povolení pro Huawei: Indie s Číňany počítá, Austrálie a USA je odmítají. A Evropa?

Indie vidí v čínské společnosti Huawei šanci na technologický pokrok a svůj záměr odstavit ji od budování sítě 5G si nakonec rozmyslela. Austrálie a Nový Zéland přistupují k firmě jako k bezpečnostnímu riziku už od loňska a Francie se chystá měnit zákony. Slovenský premiér Peter Pellegrini naopak prohlásil, že o žádném riziku nemá důkazy. Přinášíme přehled toho, jak vybrané země přistupují k čínským technologickým firmám.

Mapa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhrady k působení společnosti Huawei projevily úřady ve Velké Británii, Belgii či v Norsku. Evropské země však nejsou v přístupu k čínskému koncernu jednotné.

Eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip přitom vyjádřil v prosinci obavy, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka“.

Podle deníku Malta Today, který ve středu analyzoval přístup k Huawei v evropských státech, zvažují v unii proti čínskému gigantu restrikce tři státy: Francie, Slovinsko a Polsko.

Analytik: Evropa zaspala, musíme si vybrat mezi Čínou a Amerikou. Obavy kvůli Huawei jsou závažné

Číst článek

Podle bruselských zdrojů deníku naopak neplánují žádná opatření Řecko, Itálie, Finsko, Bulharsko, Lotyšsko, Portugalsko ani Rakousko.

Australský deník The Autralian Financial Review na základě vlastní analýzy uvádí, že firma Huawei je nadále vítaná v Indii, Rusku, Portugalsku, Itálii a Španělsku.

Používání technologií pro síť 5G pak už dříve zakázaly Spojené státy, Austrálie a Tchaj-wan.

Právě Američané podle deníku The New York Times tlačí na své spojence, aby používání technologií zakázali. Americké úřady také v pondělí formálně obvinily firmu Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů.

„Spojené státy velmi podporují odmítání nákupu jakýchkoli čínských digitálních produktů, které by mohly být potenciálním rizikem pro národní bezpečnost,“ řekl ve čtvrtek americký velvyslanec při EU Gordon Sondland s tím, že nabádá, aby lidé nekupovali Huawei, ale západní technologie.

Obvinění, že je Huawei pod kontrolou vládnoucí komunistické strany a že upravuje své výrobky, aby umožnily špionáž či pomáhaly čínským špionům shromažďovat informace, čínská společnost odmítá.

Státy, kde platí zákaz

USA

V roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA.

‚Systematické kradení obchodních tajemství, nerespektování zákonů.‘ USA obvinily finanční ředitelku Huawei

Číst článek

Američtí operátoři Verizon či AT&T už od začátku roku přestali prodávat mobily od Huawei a stejně se v březnu zachoval i největší tamní řetězec s elektronikou Best Buy. Čínský telekomunikační kolos v reakci na to oznámil, že se začne z amerického trhu stahovat.

V dubnu Federální komise pro telekomunikace předběžně zakázala americkým úřadům, aby zařízení od Huawei a ZTE používaly a v srpnu to potvrdil i speciální zákon.

Nyní americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo ředitelku Meng a Huawei mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu. Meng, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem loňského prosince ve Vancouveru na žádost USA.

Podle listu The New York Times americká vláda tlačí na spojence v Evropě, například na Německo, Velkou Británii a Polsko, aby od technologií Huawei odstoupili.

Austrálie

Australská vláda zakázala Huawei přístup k provozování sítě 5G už v srpnu loňského roku, i když čínskou technologickou firmu přímo nejmenovala. V rozhodnutí se píše o společnostech, které podléhají instrukcím cizích vlád. Huawei už v zemi provozuje síť 4G.

Co je to 5G síť?

5G, neboli pátá generace bezdrátových systémů, je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky překonává stávající řešení 4G (LTE Advanced). Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Spuštění komerčního provozu 5G sítí je plánováno na rok 2020.

Nový Zéland

Vláda v listopadu oznámila, že bude v opatřeních následovat Austrálii. Bezpečnostní úřad zamítl požadavek mobilního operátora Spark na využití technologií Huawei pro síť 5G, odůvodnil to bezpečnostním rizikem.

Japonsko

Japonská vláda zakázala vládním úřadům používat vybavení od čínských telekomunikačních společností. Týká se nákupu počítačů a serverů pro vládní úřady a bezpečnostní služby.

Krok vlády následovali tři mobilní operátoři NTT Docomo, KDDI a SoftBank, kteří nebudou využívat technologie Huawei a ZTE ve svých současných sítích, ale ani pro síť 5G.

Kde se zavádí omezení?

Francie

Podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana si je Paříž vědoma rizik spojených s přístupem firmy Huawei k mobilním sítím. Vláda do Senátu minulý týden zaslala novelu, která má přísněji regulovat telekomunikační infrastrukturu v zemi. Nová právní úprava provozovatelům předepisuje žádat o formální souhlas, když chtějí používat takové typy zařízení, která by mohla sloužit ke špionáži nebo sabotážím.

Česko

Varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni 17. prosince, představují prý bezpečnostní hrozbu. Prezident Miloš Zeman zprávu úřadu zlehčoval a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám.

Huawei ve službách státu. Čínské technologie využívají servery České pošty, vnitro i ČEZ

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodla také ministerstva průmyslu či zdravotnictví.

Kvůli případu se premiér 23. prosince sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, a 25. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu také s předsedou představenstva firmy Huawei. Po schůzce Babiš řekl, že Česko zahájilo analýzu rizik kritické infrastruktury.

Huawei je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory a jeho technologie jsou mezi českými operátory oblíbené. Používá je O2 či Vodafone, který už 5G s technologiemi Huawei i otestoval.

Ve středu Mf Dnes informovala, že Generální finanční ředitelství vyloučilo Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun.

Ministerstvo vnitra také bude muset podle zjištění Radiožurnálu v krátké době rozhodnout, jak se postaví k zařízením od čínských firem Huawei a ZTE v komplikované státní zakázce za zhruba 2,5 miliardy korun.

Kde se zavedení omezení zvažuje?

Velká Británie

Britský ministr obrany Gavin Williamson dal v lednu najevo vážné obavy ohledně představy, že by čínská Huawei v jeho zemi zajišťovala chod příští generace mobilní sítě. Britský operátor British Telecom se rozhodl systémy od Huawei vyřadit z klíčových částí současných sítí 3G a 4G a toto opatření se prý bude vztahovat i na příští generaci.

Huawei

Firma Huawei, kterou založil v roce 1987 Žen Čeng-fej, bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel Mao Ce-tunga, je druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem, ve třetím čtvrtletí loňského roku předstihla americkou firmu Apple. Podle nedávné zprávy singapurské společnosti pro průzkum trhu Canalys má Huawei nyní pod kontrolou 14 procent světového trhu.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. Firma v roce 2017 dodala na trh 153 milionů smartphonů, zatímco o rok dříve to bylo 139 milionů. Firma sídlí v čínském Šen-čenu a v roce 2017 měla zhruba 180 000 zaměstnanců.

Vládní centrum, které čínské vybavení testuje, vloni v létě „zjistilo nedostatky v inženýrských postupech Huawei, které odhalily nová rizika“. Firma Huawei slíbila investovat dvě miliardy dolarů v rámci úsilí o poskytnutí nových bezpečnostních záruk.

Německo

Německá vláda ještě nedosáhla jednotného postoje. Podle listu Handelsblatt je ale možné, že Huawei nebude moci na budování sítě páté generace podílet. Jasně proti Huawei jsou podle veřejnoprávní televize ARD bezpečnostní úřadyFrekvence se budou dražit už na jaře.

Podle The New York Times už loni dostalo Německo varování od Spojených států. Použití levnější čínské technologie podle nich znamená bezpečnostní hrozbu pro NATO.

Vláda by mohla skrze Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice nastavit bezpečnostní standardy tak, že by z výstavby nové sítě byl Huawei, možná je také změna telekomunikačního zákona.

Polsko

Američané měli Polsku naznačit, že budoucí nasazení amerických vojáků na polské půdě v rámci trvalé základny je v ohrožení, pokud země nevyhoví USA a nezakáže výstavbu nové internetové 5G sítě čínskou firmou Huawei.

Neudělal bych nic, co by uškodilo Polsku, píše bývalý zaměstnanec Huawei podezřelý z čínské špionáže

Číst článek

Ředitel polského Úřadu elektrokomunikace Marcin Cichy ve čtvrtek prohlásil, že společnost by měla být z politického hlediska kontrolovaná, věc ale mají rozhodnout tajné služby.

Huawei v současnosti v Polsku zajišťuje fungování dvou mobilních operátorů. Síť 5G má být v zemi dostupná v roce 2021. Na začátku ledna rezonovala v zemi špionážní kauze spojená s Huawei: civilní kontrarozvědka zadržela zaměstnance polské pobočky Huawei a společně s ním i Poláka a bývalého kapitána tajné služby. Oba jsou obvinění z práce pro zahraniční rozvědku.

Norsko

Norský ministr spravedlnosti na začátku ledna oznámil, že země uvažuje o vyloučení společnosti Huawei z vývoje a zavádění sítě 5G v zemi. Norský státní operátor Telenor, který má na 173 zákazníků v osmi zemích v Evropě a Asii, podepsal smlouvu s Huawei jako první v roce 2009 a pomohl čínské firmě ke globální expanzi.

Státy, které posuzují rizika

Kanada

Rozhodnutí kanadské vlády o tom, zda vyloučit společnost Huawei z vývoje sítě 5G je podle agentury Reuters otázkou budoucnosti, nepadne dříve než za několik týdnů.

Kanadský velvyslanec v Číně rezignoval. V týdnu zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky Huawei

Číst článek

Kanadská policie zadržela začátkem loňského prosince ve Vancouveru na žádost USA finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou. Spojené státy teď usilují o její vydání z Kanady.

Belgie

Úroveň rizika a případný zákaz technologií v zemi zkoumá od prosince belgické Centrum pro kyberbezpečnost. Huawei v zemi zajišťuje infrastrukturu pro operátory Orange a Proximus. Čínská společnost chce přitom v Bruselu ještě letos otevřít centrum kybernetické bezpečnosti.

Malajsie

O zákazu technologií Huawei rozhoduje i malajsijská vláda. Podle premiéra Mahathira Mohamada se nebude země řídit tím, co dělá Německo nebo Kanada a rozhodne se sama.

Kde má Huawei zelenou?

Indie

Indická média v září psala o tom, že společnosti Huawei bylo zakázáno testovat síť 5G v zemi. Informaci však záhy vyvrátila indická vláda i čínská společnost: Huawei může v testování pokračovat. Podle indické mutace Business Insider země nechce technologicky zaostat, domácí firmy totiž čínské společnosti nemohou konkurovat. Za zelenou pro Huawei mají také stát prohlubující se vztahy s Čínou.

Pellegrini: Slovensko nemá konkrétní důkazy, že technologie Huawei představují bezpečnostní riziko

Číst článek

Itálie

Italské úřady povolily na začátku ledna testovací provoz sítě 5G ve městě Cagliari na Sardinii, provoz se už testuje také v dalších pěti městech včetně Milána. Na vývoji se přitom podílí s italskými společnostmi i čínská firma Huawei.

Malta

Huawei testuje provoz sítě 5G také na Maltě. Ředitel vládní agentury Safe City Malta Joe Cuschieri bezpečnostní obavy odmítá, země prý při nic nenechává náhodě.

Slovensko

Premiér Peter Pellegrini ve středu uvedl, že Slovensko nemá důkazy, že technologie čínské telekomunikační společnosti Huawei představují bezpečnostní riziko. Zároveň v souvislosti s výhradami některých států k působením firmy Huawei varoval před vyvoláním obchodní války.

Thajsko

Testování sítě 5G zahájilo Thajsko 8. února. Informovala o tom agentura Reuters. Podle thajské vlády to ale neznamená, že země nezvažuje bezpečnostní rizika.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme