Šíitští povstalci se začali stahovat z jemenského města Hudajdá. Přístav už předali námořnictvu

Šíitští povstalci se začali stahovat ze strategického přístavního města Hudajdá na východě Jemenu, informovala agentura AFP s odvoláním na zástupce OSN. Agentura AP napsala, že Húsíové už předali kontrolu nad hlavním přístavem v Rudém moři jemenskému námořnictvu a pobřežní stráži.

Hudajdá (Jemen) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník jemenských separatistů | Zdroj: Reuters

Předání přístavu Hudajdá je prvním ze série opatření, na nichž se strany konfliktu domluvily v polovině prosince pod patronací OSN ve Švédsku.

Povstalci v Jemenu naverbovali za čtyři roky 18 000 dětí. Rodiče jejich zapojení do bojů často tají

Číst článek

Jednotlivé kroky mají vést ke zvýšení důvěry a k politickému urovnání čtyřletého konfliktu mezi Húsíi podporovanými Íránem a mezinárodně uznávanou vládou, za níž od roku 2015 stojí arabská koalice v čele s Rijádem.

Zatímco povstalci kontrolují většinu severního Jemenu, včetně hlavního města Saná, jejich protivníci ovládají převážnou část jihu země, kde v přístavu Aden u Arabského moře sídlí exilová vláda.

Příměří dojednané ve Švédsku vydrželo tři dny. V jemenském přístavu Hudajdá opět vypukly boje

Číst článek

Znepřátelené strany dodržují příměří v přístavu přes týden, čímž se podle AP uzavřely měsíce bojů o toto strategické místo. Minulý týden do města dorazila pozorovatelská mise OSN vedená nizozemským generálem Patrickem Cammaertem.

Přístavem prochází zhruba 70 procent jemenského dovozu. Cílem dohody ze Švédska bylo mimo jiné uvolnit cestu pro humanitární dodávky a odvrátit hrozící hladomor. Válka si už vyžádala desítky tisíc životů a vyvolala hlubokou humanitární krizi. Pomoc potřebuje až 20 milionů Jemenců.

Podle dohody o příměří uzavřené 13. prosince mají obě strany 7. ledna stáhnout z Hudajdá, ale také z přístavů Sálif a Rás Ísá, své ozbrojence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme