Hudba, tanec, jídlo a pití. Týdenní svátek jara v jihošpanělské Seville je tu

„Dubnová feria“ ve městě Sevilla na jihu Španělska je prý největší svátek jara v Evropě. Feria se slaví celý týden, je plná hudby, tance, jídla a pití. Světoběžníci tvrdí, že společně s brazilskými karnevaly prý na světě není lepší zábavy a fiesty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Feria

Feria | Foto: Ľubica Zlochová

Feria se v Seville slaví již od poloviny 19. století. Na celý týden se kvůli ní andaluská metropole promění.

Ulice se naplní starodávnými kočáry, které táhnou ozdobení koně, a obyvatelé Sevilly se obléknou do typických krojů.

Ženy do barevných dlouhých šatů s volány, vlasy si ozdobí květinami. Muži jsou oděni do obleků s krátkým sakem, bílou košilí, šerpou kolem pasu, úzkými kalhotami a na hlavě mají andaluský klobouk. Takto přestrojené je celé město, i nejmenší děti v kočárcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jihošpanělské Seville natáčela o slavné ferii spolupracovnice Českého rozhlasu v Madridu Ľubica Zlochová

„Feria je radost, přátelství, chvíle s kamarády. Je to naše tradice," vysvětluje Javier. „Ti, co sem přijdou, se snaží zahodit starosti za hlavu. I díky typickým písním a tanci - sevillanas. Své dělá i víno Manzanilla, které pijeme nejvíce právě během ferie. Celé je to vlastně reminiscence na 19. století," doplňuje ho jeho kamarád António.

Ve svých počátcích to byl trh, na kterém se prodávala a kupovala hospodářská zvířata. Po dobré koupi či prodeji se obchod šel zapít. A tak se postupně z ferie stala lidová veselice, neutuchající fiesta. Dnes ji kvůli neopakovatelné atmosféře vyhledávají statisíce domácích i zahraničních návštěvníků. Ferii doslova milují Japonci, ale i Američané či Francouzi.

Feria je vlastně městečko ve městě. V jejím areálu si obyvatelé Sevilly postaví každoročně více než tisíc stánků. Zevnitř si je pěkně vyzdobí, aby se cítili jako doma. V stáncích, takzvaných „casetas“, se podávají různé dobroty a nápoje. „Smažené rybky z pobřeží Cádizu a Huelva, ale máme i maso, sýry, grilovanou papriku," vyjmenovává Baldomero.

Feria | Foto: Ľubica Zlochová

A jak jde celá tato zábava a hodování dohromady s krizí? „Tak, že lidé sem už nechodí jako kdysi, sedm dní, ale přijdou jen dva, tři, čtyři dni. Každý podle svých možností. A už se tolik neutrácí. I tak si každý tady v Seville považuje přímo za svou povinnost se na ferii alespoň ukázat,“ vysvětluje Antonio.

Týden trvající slavnost vydělá městu přibližně 600 milionů eur. Naplní hotely i obchody. Vytvoří pracovní příležitosti. A to v době krize není nezanedbatelné. I když možná ještě důležitější je to, že Španělé si dokáží udržet dobrou náladu i v nepříznivém krizovém období.


Zvětšit mapu

Ľubica Zlochová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme