Hudební hvězdy vzdávají hold britské královně Alžbětě II.

„Je to jen jednou za život, a proto si to Británie užívá,“ poznamenal komentátor časopisu Economist k oslavám, které provázejí šedesátileté, diamantové jubileum vlády královny Alžběty II. Dnes večer je na programu koncert hudebních hvězd pod širým nebem před Buckinghamským palácem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se shromažďují před Buckinghamským palácem a vyčkávají na koncert | Zdroj: Reuters

Elton John, Tom Jones, Annie Lennox, Madness, Paul McCartney, Kylie Minogue, Jools Holland, Jessie J, Shirley Bassey, Cliff Richard, Grace Jones, Ed Sheeran, Will.I.Am, Stevie Wonder, Cheryl Cole, Gary Barlow a Robbie Williams – se všemi těmi dnešní koncertní program na počest Alžbětě II. počítá.

Už několik hodin před začátkem konertu se na otevřeném prostranství před Buckinghamským palácem shromažďovaly desítky tisíc lidí. Možnost strávit dnešní večer v blízkosti panovnice Alžběty II. ale mají jen tii, kteří byli buď vylosováni, nebo je vybraly různé charitativní organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvání do večerních Ozvěn dne přijali publicista Jan Jůn a politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Koncert nemá být usedlou záležitostí, jak by se k místo konání a oslavám velkého jubilea mohl zdát. Organizátoři přislíbili skvělé optické efekty a speciální projekce.

200 lidí ze všech zemí Britského společenství národů si na dnešní den také připravilo písničku, kterou speciálně pro tuto příležitost složili Andrew Loyd Weber a Garry Barlow.

Novináři před koncertem spekulovali, zda šestaosmdesátiletá panovnice vydrží poslouchat všechna vystoupení a zda si přinese ochranu sluchu jako při oslavách před deseti lety.

Celý koncert exkluzivně vysílá ČRo 1 - Radiožurnál.

Třetí den oslav královnina jubilea v Británii pokračují bez prince Filipa, choť Alžběty II. musel do nemocnice kvůli infekci močového měchýře. Má tam zůstat několik dní na pozorování. Princ tak přijde o zbytek diamantových oslav královnina nástupu na trůn. Ještě v neděli byl Philip v chladném a deštivém počasí po boku královny na velkolepé slavnostní přehlídce lodí na Temži.

Oslavy letos plně patří královně

Komentátor časopisu Economist si všímá, že letošní oslavy náleží plně panovnici. Na rozdíl od stříbrného nebo zlatého výročí se v nich totiž příliš neodráží hospodářská ani jiná společenská krize. A neslaví se jen v Londýně, oslavy probíhají i v jednotlivých městech a obcích.

„Do toho se promítá oslava národa, státnosti, historie, kontinuity a samozřejmě to provází spousta nejrůznějších emocionálních vzrušení, které je nesnadno pochopit, pokud člověk není monarchista nebo pokud není Angličan,“ říká politolog a nakladatel Alexandr Tomský, který strávil v ostrovním království řadu let.

„Když se na to podíváte z historického hlediska, tak je královna Alžběta II. takovou konstantou, protože je na trůně už po tři generace,“ doplňuje publicita Jan Jůn, který se také domnívá, že Alžběta II. i celá královská rodina navíc dokáže držet krok s pohyby ve společnosti.

Podle aktuálních průzkumů i proto souhlasí s monarchii většina Britů. Jen třináct procent by chtělo republiku.

Jiří Hošek, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme