Hudebníci bojují proti africké chudobě

Na 160 světoznáných kapel a zpěváků dnes na devíti pódiích po celém světě vystoupí v rámci akce Live 8 na pomoc chudé Africe. Chtějí upozornit na to, že i dvacet let po legendárním koncertu na pomoc hladovějící Etiopii je situace v Africe neúnosná. Každý den tam totiž kvůli extrémní chudobě zemře padesát tisíc lidí. Celou akci opět uspořádal hudebník Bob Geldof, který ví, že vliv na to, zda se situace v Africe zlepší, mají především politici z nejvyspělejších zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Black Eyed Peas | Foto: Universal Music

V televizi BBC proto vyzval britského premiéra Tonyho Blaira ke konkrétním krokům. "Podíl Afriky na světovém obchodu jsou 2 procenta, nejbohatších států pak hodně přes 90 procent. Chceme, abyste přestali s ochranářskou zemědělskou politikou a otevřeli náš trh, protože jinak to Afriku úplně zničí. Doufám, že se na tom už brzy dohodnete, nebo ne, Tony?" provokoval britského premiéra Geldof.

První ze série koncertů začal v japonské metropoli Tokiu. Jeho hlavní hvězdou je islandská zpěvačka Björk. Na londýnské show zase budou pro dvě stě tisíc lidí v Hyde Parku zpívat a hrát Madonna, U2, Pink Floyd, sir Elton John a desítky dalších. Jedním z překvapení bude vystoupení fotbalisty Davida Beckhama. Londýnská policie pak vyzývá ty, kdo nemají vstupenky, aby zůstali doma a koncert sledovali v přímém přenosu na britské televizi BBC, protože do Hyde Parku se nedostanou.

Krom Londýna a Tokia budou vystoupení probíhat ještě v Moskvě, Berlíně, Římě, Paříži a v Johannesburgu. Dalším místem je americká Filadelfie, kde organizátoři předpokládají, že přijde zhruba milion lidí. Hlavními hvězdami tu budou Bon Jovi a zpěvačka Beyonce. Hudební maratón je pak načasován tak, aby se konal v době příprav summitu G8 nejvyspělejších zemí světa.

Bohaté ekonomiky tu mají jednat o navýšení pomoci Africe. Live 8 má být největší podobný hudební happening od koncertů Live Aid před dvaceti lety.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Markéta Pešková, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme