Hudebníci bojují proti africké chudobě

Na 160 světoznáných kapel a zpěváků dnes na devíti pódiích po celém světě vystoupí v rámci akce Live 8 na pomoc chudé Africe. Chtějí upozornit na to, že i dvacet let po legendárním koncertu na pomoc hladovějící Etiopii je situace v Africe neúnosná. Každý den tam totiž kvůli extrémní chudobě zemře padesát tisíc lidí. Celou akci opět uspořádal hudebník Bob Geldof, který ví, že vliv na to, zda se situace v Africe zlepší, mají především politici z nejvyspělejších zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Black Eyed Peas | Foto: Universal Music

V televizi BBC proto vyzval britského premiéra Tonyho Blaira ke konkrétním krokům. "Podíl Afriky na světovém obchodu jsou 2 procenta, nejbohatších států pak hodně přes 90 procent. Chceme, abyste přestali s ochranářskou zemědělskou politikou a otevřeli náš trh, protože jinak to Afriku úplně zničí. Doufám, že se na tom už brzy dohodnete, nebo ne, Tony?" provokoval britského premiéra Geldof.

První ze série koncertů začal v japonské metropoli Tokiu. Jeho hlavní hvězdou je islandská zpěvačka Björk. Na londýnské show zase budou pro dvě stě tisíc lidí v Hyde Parku zpívat a hrát Madonna, U2, Pink Floyd, sir Elton John a desítky dalších. Jedním z překvapení bude vystoupení fotbalisty Davida Beckhama. Londýnská policie pak vyzývá ty, kdo nemají vstupenky, aby zůstali doma a koncert sledovali v přímém přenosu na britské televizi BBC, protože do Hyde Parku se nedostanou.

Krom Londýna a Tokia budou vystoupení probíhat ještě v Moskvě, Berlíně, Římě, Paříži a v Johannesburgu. Dalším místem je americká Filadelfie, kde organizátoři předpokládají, že přijde zhruba milion lidí. Hlavními hvězdami tu budou Bon Jovi a zpěvačka Beyonce. Hudební maratón je pak načasován tak, aby se konal v době příprav summitu G8 nejvyspělejších zemí světa.

Bohaté ekonomiky tu mají jednat o navýšení pomoci Africe. Live 8 má být největší podobný hudební happening od koncertů Live Aid před dvaceti lety.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Markéta Pešková, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme