Hugo Chávez vyhrál volby a bude i dalších šest let prezidentem Venezuely

Hugo Chávez bude i dalších šest let prezidentem Venezuely. Ve volbách získal 54 procent hlasů a těsně tak porazil svého soupeře Henriqua Caprilese, který byl po 14 letech prvním Chávezovým rovnocenným protivníkem z řad opozice. Volební výsledky oznámila venezuelská volební komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hugo Chávez se raduje z volebního vítězství

Hugo Chávez se raduje z volebního vítězství | Zdroj: Reuters

V ulicích Caracasu začali příznivci staronového prezidenta okamžitě bouřlivě slavit. Capriles již svoji porážku uznal a Chávezovi pogratuloval k vítězství.

Chávez je u moci už 14 let a v zemi rozvíjí svůj specifický socialismus 21. století. O důležitosti voleb vypovídá také volební účast. Dát hlas svému favoritovi se vydalo 81 procent z téměř 19 milionů registrovaných voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební úspěch Huga Cháveze a jeho příčiny vysvětlovali ve Světě o osmé Mariana Nachtigallová z VŠE a Jan Hodač z Mendelovy univerzity

Podle Mariany Nachtigallové z katedry politologie VŠE lze těžko zaručit, zda Venezuelané volili Cháveze spontánně. Transparentnost voleb je problémem celé Latinské Ameriky.

„Minulých voleb se účastnili pozorovatelé z Organizace amerických států nebo z Evropské unie a žádné pochybení nenašli. To nejzásadnější, co kritizovali, bylo použití veřejných peněz na kampaň,“ upozorňuje Nachtigallová.

Chávez je pro miliony Venezuelanů bezesporu jedinou šancí, jak žít v sociální prosperitě. Jeho vláda je provázena masívními sociálními programy – do sociálního bydlení, zdravotní péče nebo vzdělávání jdou biliony dolarů získané prodejem ropy.

„Byť to stálo neskutečné peníze, podařilo se mu odstranit nešvary chudých zemí dnešního světa – vysokou úmrtnost malých dětí, negramotnost,“ hodnotí Chávezovo dosavadní prezidentství politolog Jan Hodač z Mendelovy univerzity v Brně.

Venezuelská sociální politika je však naprosto netransparentní a nesystémová. „Chávez sedí na těch petrodolarech a využívá je ad hoc. Je to velmi neefektivní, nikdo neví, kam se peníze ztrácejí,“ vysvětluje Nachtigallová.

'Lidé volí Cháveze ze strachu'

Hispanistka a odbornice na Latinskou Ameriku Markéta Pilátová ovšem vidí příčinu vysoké volební účasti a vítězství Cháveze v nevybíravých praktikách blízkých diktatuře: „Každý ví, že pokud nepůjde k volbám a nebude volit Cháveze, má velkou šanci, že se dostane do takzvaného ‚conchaladoru‘ – mrazáku. Znamená to, že přijde o veškeré výhody, které mu poskytuje státní zaměstnání. Abyste pracoval ve státním sektoru, musíte patřit k takzvaným ‚chavistům‘ nebo alespoň volit Cháveze.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Venezuele za Cháveze vysvětlila v poledních Ozvěnách dne hispanistka a odbornice na Latinskou Ameriku Markéta Pilátová

Hugo Chávez u svých voličů dlouho bodoval také tím, že si z příjmů z ropy kupoval spojence. Vedle petrodolarů bere další peníze ze znárodněných elektráren, telekomunikací nebo oceláren.

Jak dodává Jan Hodač, bankovní sektor zůstává většinově soukromý, znárodněná je jen třetina: „Banky mají jasný pokyn úvěrovat i chudé, zemědělce, jinak jim – zjednodušeně řečeno – také hrozí znárodnění.“

Vysoké ceny ropy zaručují prosperitu Venezuely i pro další roky, její rating je velmi uspokojivý. Stejně tak ovšem v zemi rostou inflace a kriminalita.

Chávez už v minulosti prosadil změny v ústavě, které mu zaručují doživotní možnost kandidatury na prezidenta Venezuely.

Tomáš Pavlíček, Pavel Polák, Silvie Třeslínová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme